Liina Kersna annab aru kiirtestide hangete kohta

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Foto: valitsuse kommunikatsioonibüroo

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna vastab tänasel Riigikogu istungil Isamaa fraktsiooni arupärimisele koolide kiirtestide hangete kohta.

Isamaa fraktsiooni liikme Üllar Saaremäe sõnul on kooliõpilaste testimine olnud õige samm, mis on aidanud ennetada viiruse levikut, kuid see ei vabasta ministeeriumit vastutusest läbipaistmatu ja halvasti juhitud kiirtestide hangete eest. „Riigihangete eesmärk on tagada maksumaksja vahendite säästlik ja efektiivne kasutamine. haridus- ja teadusminister on nende põhimõtete vastu olulisel määral eksinud,“ ütles Saaremäe.

Ta lisas, et kui esimese testide hanke puhul valis ministeerium välja ühe ettevõtte ja maksis testide eest selgelt üle turuhinna, siis ka teise hanke puhul on probleeme. „Minister ütles pärast esimest hanget, et nendest testidest jagub detsembri lõpuni. Meile teadaolevalt eeldas haridus- ja teadusministeerium teise hanke läbi viimise puhul, et uusi tarneid peab hakkama tegema juba novembri kolmandal nädalal. Seega on üleval küsimus, kas minister eksitas teadlikult Riigikogu liikmeid ja avalikkust,“ rääkis Saaremäe, kelle sõnul on oluline mõista, kas suutmatus korraldada kiirtestide hanget aegsasti ja läbipaistvalt on tingitud sotsiaalministeeriumi või haridus- ja teadusministeeriumi ebakompetentsusest.

Haridus- ja teadusministrile esitasid arupärimise Riigikogu liikmed Helir-Valdor Seeder, Raivo Tamm, Üllar Saaremäe, Heiki Hepner ja Tarmo Kruusimäe. HTM ostis üldhariduskoolide kiirtestid firmalt Selfdiagnostics OÜ summas 5 132 000 eurot. Järgmise kiirtestide hanke maksumus oli 2 370 000 eurot. Riigikogu Isamaa fraktsioon on pöördunud seoses kiirtestide hankega ka Riigikontrolli poole.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga