Trei: tehisintellekt pakub omavalitsustele uusi võimalusi kohalike teenuste arendamisel

Tehisintellekti ettekande esitajaks Euroopa Regioonide Komitees oli Jan Trei. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES

EL Regioonide Komitee võttis kolmapäeval Brüsselis toimuval täiskogul vastu Viimsi Vallavolikogu liikme Jan Trei koostatud arvamuse „Tehisintellekt Euroopa huvides“. Arvamuses julgustab komitee Euroopa Liitu kasutama võimalust automatiseerida protsesse ja korduvaid ülesandeid masinate ja tehisintellekti rakendamise abil, mis suudavad ülesandeid täita palju suuremas ulatuses ja palju kiiremini kui on inimvõimuses.

Arvamuses tunnistab komitee ka vajadust välja töötada Euroopa tehisintellekti raamistik ning toetab EL-i ühist käsitlust, mille abil hoogustada investeeringuid, valmistuda sotsiaal-majanduslikeks muutusteks ja kehtestada eetikasuunised.

Lisaks rõhutatakse ka vajadust töötada välja paindlikumad mehhanismid tehisintellekti rakendamise ja innovatsiooni finantseerimise osas EL-s, kuna valdkond on väga kiirelt arenev ja pikalt planeeritud finantsmehhanismid ei paku piisavat paindlikkust muutustele reageerida. 

Jan Trei lisas: „Samuti toon arvamuses esile, et Euroopa kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused peaksid rohkem olema kaasatud tehisintellektiga seotud arengute suunamisel ja mõtestamisel valdkondades nagu isesõitev ja nõudepõhine ühistransport, targa linna kontseptsioon, targad lahendused sotsiaalhoolekandes ja tervishoius, keskkonnavaldkonnas, tehisintellekti kohaldamine e-valitsemiseks, erinevad e-teenused haridusvaldkonnas. Näeme tulevikus näiteks programme, mis aitavad lastele leida vaba koha kodule kõige lähemas lasteaias või koolis.“

Trei kinnitab, et valdkond on väga oluline ka Eesti omavalitsustele, kes saaksid tehisintellekti abil pakkuda paremaid ja kiiremaid teenuseid, et elanikke toetada oma õiguste kasutamisel nii palju kui võimalik ja koormatakse kohustuste täitmisel nii vähe kui võimalik.

Trei eksperdiks arvamuse koostamise juures oli Tallinna Tehnikaülikooli teadur hr. Raivo Sell

Arvamust saab lugeda siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga