FOTO: Priidu Saart / VisitPärnu

Opositsiooni katse Pärnu linnapead Romek Kosenkraniust umbusaldada ebaõnnestus, sest 39 volikogu liikmest hääletas selle poolt 19 ja vastu oli 20 volikogu liiget.

Pärast eelmise aasta kevadel toimunud Isamaa lahkumist Pärnu võimuliidust moodustasid uue koalitsiooni valimisliit Pärnu Ühendab, Keskerakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kellel on volikogus 20 esindajat. Opositsiooni jäid 19 Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esindajat. Seega on koalitsioonil Pärnus juba ligi aasta olnud ainult ühehääleline ülekaal.

Tänavu 18. märtsil esitasid kõik opositsiooni liikmed linnapea vastu umbusaldusavalduse, heites ette, et Pärnu linnavalitsus on Romek Kosenkraniuse juhtimisel alates 2018. aastast otsinud erinevaid võimalusi Lootsi 10 asuvale riigikaitsemaale sihtotstarvet eirates korruselamu rajada. Kosenkranius lükkas süüdistused tagasi, öeldes, et ehitusloa järgi ei tohi Lootsi 10 korruselamut ehitada. Kui omanik soovib ehitada vabatahtlike päästjate maja ümber kortermajaks, on tal vaja algatada detailplaneering ja läbi detailplaneeringu muuta maa sihtotstarvet.

Umbusaldusavaldus linnapea Romek Kosenkraniusele

Pärnu linnavalitsus Romek Kosenkraniuse juhtimisel on juba alates 2018. aastast otsinud võimalusi Lootsi 10 riigikaitsemaale sihtotstarvet eirates korruselamu rajamiseks. 01.02.2021 andis Romek Kosenkraniuse juhitud Pärnu linnavalitsus välja ehitusloa (korraldus nr 78) vabatahtlike päästjate maja ehitamiseks riigikaitsemaale olukorras, kus linnavalitsusel puudub igasugune informatsioon võimalikest hoone riigikaitselise sihtotstarbega seotud kasutajatest, mis põhistaks nimetatud ehitusloa väljaandmist. Nimetatud otsusega on Pärnu linnavalitsus tegelikkuses andnud Pärnu jõe kaldale ehitusloa sisuliselt kortermaja ehitamiseks vabatahtlike päästjate maja sildi all.

Tegemist ei ole ainuüksi õigusliku probleemiga, mida saab lahendada kohtumenetluses. Tegemist on väärtusprobleemiga, mille lahendamise edasilükkamine kutsub sisuliselt üles mitte järgima Pärnu linna planeeringuid ja otsima seaduse sätet ja/või mõtet eirates võimalusi nii linnavalitsuse kui ka naabrite pahatahtlikuks eksitamiseks. Linnapea sarnane soosiv tegevus õõnestab linnavalitsuse enda loodud regulatsioone ja kahjustab jämedalt elanike õiglustunnet. Lootsi 10 ehitusluba ja see, et Romek Kosenkraniuse juhitud Pärnu linnavalitsus kiitis heaks selle varjus rajatava kortermaja, julgustab avalikkust mitte arvestama Pärnu linna planeeringuid ja kinnitab, et osale arendajatest Pärnu linnavalitsuse loodud õiguslikud reeglid ei kehti.

Tagantjärele hinnates oli Lootsi 10 kinnistu linnale omandamata jätmine enne avalikku enampakkumist (2018) varjatud käik korruptiivse maiguga ebaseaduslikus protsessis. Ehitusloa allkirjastamisega on linnapea Romek Kosenkranius tõstnud arendaja ärihuvid kõrgemale piirnevate kergliiklustee kasutajate, naaberkinnistute, avaliku veesõidukite slippi kasutavate merepäästjate, kutseliste kalurite ja harrastuskalastajate, veesportlaste ning lõpuks kõigi isikute turvalisusest.

Tulenevalt eeltoodust ei pea Eesti Reformierakond, erakond Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond võimalikuks Romek Kosenkraniuse jätkamist Pärnu linnapeana.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga