Mart Luik Parempoolsetele: Isamaast ei saa väärtustevaba projektiparteid

FOTO: Eesti Uudised

Eesti vanima erakonna liikmed hindavad Isamaad ennekõike väärtuspõhiselt ja teda poliittehnoloogiliseks projektiks muuta ei soovi, kirjutab Mart Luik vastuseks Parempoolsete kavatsusele erakonna poliitilise suuna muutmise teemal.

Kõigi märkide kohaselt on Parempoolsete katse kaaperdada Eesti vanim konservatiivne erakond tänaseks läbi kukkumas. Seda näitas ka häälte vahekord Isamaa volikogus. Kuid ega nad niipea sellega lepi ja susivad edasi. Vaevalt jõudis arvuti jahtuda viis tundi kestnud Isamaa virtuaalsest volikogu koosolekust, kui Parempoolsed tõid erakonna siseasjad taas kirkalt meediapilti. Liikmeühendus pole rahul erakonna volikogu äsjase otsusega korraldada esimesel võimalusel füüsiline suurkogu ja vaatama selle ettepaneku ülekaalukale ¾ toetusele otsivad võimalust protsessi torpedeerida. Parempoolsete eilne kõneisik Priit Värk ütleb ka nende taktikalise plaani otse välja: “Valikud erakonna poliitilise suuna kohta tuleb teha enne kohalikke valimisi”.

Parempoolsete kavatsused on olnud läbinähtavad, tehti katse erakonna juhtimine üle võtta ja muuta Isamaa ajaloolist maailmavaadet.Sellesuunaline tegevus ehitati üles aktiivsele vastandumisele, mis tipnes kolme tuntud, kuid erakonnaga otseselt mitteseotud inimese kaamera ette istutamisega, et saaks kogu Eestile kuulutada kui mõttetu on see partei ja tema liikmed. Mindi isiklikuks nii toas kui õues. Selles kontekstis võiks Priit Värgile tänase üleskutse eest „minna kohalikele valimistele ühtsena“ anda suisa silmakirja teenri kuldkrooni.

Parempoolsete arvates peaks erakond muutma oma poliitilist suunda. Isamaa sai üle aastate oma maailmavaate ja väärtused paika 2018. aastal ja arusaadavalt ei soovi neid taas muutma hakata. Esiteks erakonna väärtused pole pelk powerpoint, mille slaide iga natukese aja tagant vahetatakse. Erakonna identiteet kaob siis, kui tahetakse kõigile meeldida. Teiseks on head erakonnakaaslased raskustes mõistmaks, millest õieti koosneb Parempoolsete vundament. Kui see üldse eksisteerib. Kildkonna hiljuti avaldatud „Toome Isamaa tagasi“ plaan on selline roosamanna tekst, kus mingeid viiteid vundamendi olemasolust pole võimalik leida. Selle udujutu taustaks on puhas võimuambitsioon.

Muidugi vajab Isamaa värsket verd ja uusi särtsakaid ideid ning kõigi uute inimeste ees, kes sooviksid poliitikas kaasa  lüüa, on uks pärani lahti. Suurkogu on muuhulgas üks neist kohtadest, kus erakonna uued liikmed saavad oma esimese vahetu kogemuse poliitika protsessist. See on ka erakonna tähtsaim tribüün, kus klaaritakse lõplikult võimalikud vastuolud. Selle mõttes on meil ühine huvi korraldada suurkogu esimesel võimalusel ja enamuse arvates tuleb see korraldada füüsiliselt. Pöidlad pihku, et viirus taanduks ja saaks selle asja lõpuks klaaritud.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga