Vabariigi valitsus kuulutas 12. märtsil välja eriolukorra, et tõkestada koroonaviiruse levikut Eestis. Sellest hetkest oli ühtlasi selge, et eriolukorra meetmed muudavad suuresti Eesti inimeste elukorraldust.
Täna on 29. märts. Suhteliselt lühikese ajaga on muutunud päris palju. Laastava viiruse kontole saab kanda kolm inimelu, sadu nakatunuid ning üha uusi piiranguid. Ning muu hulgas seda, et inimeste elukorraldus on nende päevade kestel tõepoolest muutunud. Kui seni pidasime tavapäraseks, et riigisisene liikumine oli n-ö linnadesuunaline, siis nüüd, loetud päevadega, on toimunud murrang. Murrang suunaga linnast maale. Seda kinnitab telefonide positsioneering, seda kinnitab ka maakaupluste ostjaskond. Eks igas väikekohas tunneb kaupmees oma klientuuri. Teab, kes elab piirkonnas 24/7/365, kes suvekuudel.
Tavapärane mõiste „suvekuud“ sai tänavu alguse juba kevade hakul. Viirus, mis aheldab üha enam eestimaalasi isolatsiooni, on põhjustanud siseriikliku liikumise. Eestimaalane on nutikas, leiab võimaluse end ja peret viirusest säästa maale suvekodudesse kolides. Mis on ka mõistlik. Paljud meie tootjad ja kaupmehed on reageerinud kiiresti ja senise rutiinse tegevuse kohandanud oludega vastavaks, mille tulemina jõuab hea ja kohalik talutoodang otse tellija väravasse.
Päevadega muutunud olukord muudab meis kõigis midagi. Oleme olukorras, kus pole varem olnud. Pered on koos, paljud pered seejuures hoopistükkis uues olukorras – linnakorter on tavapärasest varem asendunud suvekoduga hajaasustuses. Ehk mõnusas kohas, mis linnakärast eemal ning mille juurde kuulub reeglina ka maalapike. See päris oma. See, kus on seni silma paitanud hooldatud muru ja iluaed ning mida on ilmestanud mõned viljapuud ning paar peenart aiaviljaga.
Oma aiamaal kasvatatud kraam maitseb hea ja kasvupinnast sõltuvalt jagub seda kahtlemata kauemaks kui suvest saab sügis või sügisest talv.
Uus aeg pakub uusi võimalusi. Muru on küll ilus, aga omakasvatatud kartul, porgand, kaalikas ja kapsas maitseb hea. See ongi üks võimalus, mida praegune olukord pakub. Kui maapakku, siis näpud mullaseks. Tegevust jagub kogu suveks. Oma aiamaal kasvatatud kraam maitseb hea ja kasvupinnast sõltuvalt jagub seda kahtlemata kauemaks kui suvest saab sügis või sügisest talv. Liiatigi pole algajal aiapidajal tarvis ülemäära konte murda. Head ja jaksukat aiatehnikat pakuvad erinevad rendiettevõtted ning lõppeks võib olla üsna kindel, et abi saab ka healt naabriperelt, kes elab linnainimese suvekodu lähistel nii ehk naa 365 päeva aastas. Ja aiatööde puhul pole karta sedagi, et pole võimalik täita esmast nõuet – hoida kahemeetrist distantsi.
Ettevalmistusi pisipõllumajanduseks saab juba alustada. Tõsisemad tegijad on selleks, et jaanipäeval esimest saaki noppida, kartuli juba maha pannud ja põllu looriga katnud. Oma tarbeks kasvatades tasub kartulipanekuga veel oodata. Tagumik annab tunda, et vara veel, õige aeg kartul vakku panna, teab vanarahvas kõnelda, saabub toomingate õitsemise aegu.
Aeg soosib seda, et näpud mullaseks teha. Hea ja maitsev tulemus on garanteeritud.