Urmas Reinsalu Foto: EPA/Zoltan Mathe

Välisminister Urmas Reinsalu teatas 20. märtsi hommikul, et Soome otsustas siiski loobuda ühe päeva kehtinud Eesti kodanike pendelrände lubamisest. Seda alates 22.03 kell 00.00.

„Rääkisin öösel Soome välisministriga ja tema sõnul oli selle aluseks Soome tervishoiuministeeriumi rahvatervise soovitus. Palusin seda erandit siiski jätkata, viidates praegu sarnastele põhimõtetele nii Eestisse kui Soome sisenemise lubamisel kolmandatest riikidest. Pakkusin aruteluks teoreetilist ideed Soome-Eesti karantiinipiirkonnast. Leppisime kokku, et peaministrid arutavad hommikul nii pendelrände probleemi kui ühise karantiinipiirkonna küsimust. Peame eeldama, et see keeld rakendub täies mahus. Seega peavad Soomes töölepinguga töötavad, aga õiguslikus tähenduses elamisõigust mitteomavad eestlased kiiresti tänase ja homse päeva jooksul, kui nad on Eestis, langetama otsuse! Kas minema Soome ja püsima seal töötades kuni reeglite muutumiseni, või siis jääma Eestisse ilma võimaluseta Soome siseneda kuni reeglite muutumiseni. Kas neile kohalduvad täna-homme Soome sisenedes karantiininõuded, täpsustame hetkel! Eestlased, kes käite Eestist Soomes tööl, teie otsustamise aeg, kas tahate jätkata Soomes töötamist, on täna ja homme!“ vahendab välisminister oma FB ajajoonel palvega postitust jagada.

Veidi enne 20. märtsi südapäeva tõdes Reinsalu ERR-ile, et Jüri Ratase vestlus Soome kolleegi Sanna Mariniga läbimurret ei toonud ning Soome ei kavanda reedel kehtestatud regulatsioonis muudatust.

Urmas Reinsalu täpsustas pressikonverentsil, et Soome pool kehtestas erandid, kellele on lubatud pärast 22. märtsi Soome minna. Reinsalu sõnul puudutavad erandid tervishoiutöötajaid, päästetöötajaid, haigete hooldajaid, kauba vedajaid, diplomaate ja ka inimesi, kelle rände põhjuseks on vältimatu perekondlik põhjus. Inimesed peavad oma põhjuseid tõendama piiril.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga