Keskerakond tegi sotsiaalmaksu teemal oma poliitikas kannapöörde

Peaminister Jüri Ratas teatas tagasiastumisest. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Keskerakond tuli kolmapäeval välja üllatava ettepanekuga, et Eestis peaks kehtestama sotsiaalmaksulae neljakordset keskmist palka saavatele töötajatele. Peaminister Jüri Ratas toetas seda ideed Reformierakonnast Keskerakonda ülehüpanud Andrei Korobeiniku ja Imre Sooääre pressikonverentsil. Ilmselt kaks ülehüppajat peaministrile selle idee maha müüsidki. Kõik varasemad aastad on Keskerakond sellisele jõukate soosimisele väga selgelt vastu olnud.

Reformierakonna juhi Kaja Kallase hinnangul räägib Keskerakonna liider Jüri Ratas sotsiaalmaksu lae kehtestamisest vaid selleks, et kõigile meeldida. “Sellest käigust ma arvan seda, et Jüri Ratas tahab kõigile meeldida – lubada paremale ja vasakule kõike. Kui nad on koguaeg selle vastu olnud, siis peaks küsima, et kust see meelemuutus on tulnud,” ütles Kaja Kallas kommentaariks Keskerakonna esimehe kolmapäevasele avaldusele, et Ratas suhtub sotsiaalmaksulae kehtestamisesse toetavalt.

Varasemalt on sotsiaalmaksule lae seadmine olnud IRLi ja Reformierakonna programmis ning Keskerakond on sellele väga konkreetselt vastu olnud.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles peaministri ideed kommenteerides, et see pole valimiste kontekstis oluline teema. Ettepanek puudutab väga väheseid inimesi aga võib tekitada riigieelarvele olulise miinuse. “Varem on see olnud IRLi seisukoht ka valimisprogrammis, aga vahepeal on kogemusi juurde tulnud – on Läti kogemus, mille võrra me saame nüüd olla targemad. Peamegi vaatama, miks Lätis nii läks, et nad selle kehtestasid aga siis lausa tühistasid. Sest nemad täiendavaid töökohti selle tulemusel ei näinud,” rääkis Isamaa juht Helir-Valdor Seeder.

Ratas puudutas maksupoliitikat kolmapäevasel pressikonverentsil, kus äsja Reformierakonnast lahkunud ettevõtjad Andrei Korobeinik ja Imre Sooäär teatasid, et kandideerivad järgmisel aastal toimuvatel riigikogu valimistel Keskerakonna nimekirjas. Keskerakonna esimees rääkis, et Keskerakond poleks võib-olla neli aastat tagasi sotsiaalmaksu lae kehtestamisest rääkinud, ent aeg läheb edasi.

Rahandusministeeriumi kiirhinnangul võiks Keskerakonna välja pakutud neljakordse keskmise palga tasemel sotsiaalmaksu lae kehtestamine maksma minna umbes 70 miljonit eurot aastas ja sellest võiks puudutada 5500 töölepingut. Madalam lagi võiks maksma minna kuni 170 miljonit eurot aastas.

Ratase sõnul on poliitika muutunud palju liikuvamaks. “Oleme istunud ja arutanud neid teemasid, mida Imre ja Andrei täna välja tõid, ning seda, kuidas muuta ettevõtluskeskonda atraktiivsemaks ja viia Eestit edasi. Ka mulle on piinlik, et anname ka täna välja halle passe, samuti sümpatiseerib mulle mõte sotsiaalmaksu laest,” ütles Ratas.

Eesti Uudiste toimetus peab tõdema, et sellist juttu ajava Keskerakonna peaministri maailmavaateline kompass on ikka täitsa katki.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga