Eesti kaitseminister Jüri Luik kohtus 14. detsembril oma Ühendkuningriigi kolleegi Ben Wallace’iga, kes on Eestis kahepäevasel visiidil. Täna külastavad kaitseministrid Tapal paiknevat NATO lahingugruppi, mis koosneb UK ja Taani liitlasvägedest. Järgmisel aastal on taanlaste asemel Prantsuse kompanii.
Kohtumisel rääkisid kaitseministrid UK panusest NATO lahingugrupis Tapal, koostööst NATO-s ning regionaalsest julgeolekuolukorrast. Arutati ka Afganistani missiooni tulevikku, kus Eesti sõdurid tegutsevad UK juhitud Kabuli julgeolekujõudude üksuses. Homme külastavad kaitseministrid Tapa sõjaväelinnakus Eesti ja UK kaitseväelasi.
„Ühendkuningriik on Eesti jaoks üks olulisemaid liitlasi, kellega on meil täiesti ühesugune pilt Euroopa julgeolekuohtudest Venemaa suunalt ning seda kinnitas nii tänane kohtumine kui ka enam kui 800 UK sõdurit, kes paiknevad aasta ringselt Eestis. Oleme selle panuse eest brittidele väga tänulikud,“ lausus kaitseminister Luik pärast kohtumist.
Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace kinnitas sarnaselt, et Eesti ja UK kaitsekoostöö sai alguse juba 102 aastat tagasi Eesti Vabadussõja ajal ning UK on valmis panustama meie piirkonna julgeolekusse nii kaua kui vaja, sealhulgas hoidma siin oma pataljoni NATO lahingugrupis.
Kaitseminister Luik tervitas ka hiljutist UK valitsuse otsust suurendada investeeringuid kaitsesse ja väljendas lootust, et UK ja Eesti näitel teevad seda ka teised NATO liikmesriigid. Wallace lisas veel, et UK otsus lahkuda Euroopa Liidust ei vähenda nende panust piirkonna julgeolekusse, vaid vastavalt UK uuele kaitsestrateegiale on oodata suuremat ja tugevamat UK vägede kohalolekut nii Eestis kui mujal maailmas.
Kaitseminister Luik rõhutas, et Brexit ei häiri kuidagi meie riikide kaitsealast koostööd ja UK pataljoni siinviibimine on selle parim tõestus.
Kohtumisel käsitleti regionaalset julgeolekuolukorda ning arutati ka koostööd Põhjala Grupis, Ühendekspeditsioonivägede raamistikus (Joint Expeditionary Force e. JEF) ja kübervaldkonnas.
Eesti ja UK vaheline kaitsekoostöö sai alguse juba Vabadussõja ajal, mil Ühendkuningriigi laevastik tuli meile appi ja tõi äsja värskelt loodud Eesti vabariigile vajalikke relvi ja varustust. Lähedane kaitsekoostöö jätkub NATO heidutuse tagamisel Eestis, aga samuti operatsioonidel Afganistanis ning Malis.