Riina Solman peapiiskop Viilma üleskutsest: vabaõhuteenistused peavad olema lubatud

Rahvastikuminister Riina Solman Oleviste kirikus vabariigi aastapäeva tähistusel vähekindlustatud inimestele. FOTO: Eesti Uudised

EELK peapiiskop Urmas Viilma on teinud üleskutse kirikukelli helistama, andmaks heatahtlikult märku soovist avalikke jumalateenistusi korraldada. Eestis kehtib kuni 17.maini aga eriolukord ning avalikud üritused tuleb ära jätta juuni lõpuni. Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul on kindel, et kui teiste eluvaldkondade puhul näeme piirangute leevendamist, ei saa olla ka usklikud see sihtgrupp, kes peab igaks juhuks piiranguid täitma jääma.

Riina Solmani sõnul ei erine ministeeriumi nägemus üleskutse eesmärgist – „Koguduse liikmetele on võimalik jumalateenistusi korraldada ka täna, kui täidetakse 2+2 reeglit, siseruumides on hügieeniks kõik vajalik olemas, pinnad desinfitseeritud, käte desinfitseerimise võimalus kättesaadav ning inimesed saavad end kaitsemaske kasutades nakkuse leviku eest kaitsta,“ kirjutas Solman Päevalehe veebiportaalis.

Solmani sõnul on Eesti Kirikute nõukogu olnud valitsusele hea koostööpartner, seadusekuulekas piirangute järgija.  „Kohe eriolukorra väljakuulutamise järgselt märtsi keskpaigas esimesel nädalavahetusel, kolis enamik suuremaid kirikuid jumalateenistused veebi- ja sotsiaalmeedia keskkonda. Vaatamata eriolukorrale jätkati hingehoiu ja teiste sotsiaalhoolekandetegevustega, lisaks jätkusid kõik hädavajalikud kombetalitused, näiteks matusetalitused, diakooniatöö, töötasid supiköögid ning jagati toiduannetusi.“

„Kui 2+10 reeglit täites on lubatud väikese grupiga vabaõhuüritused ja sportimine, siis peavad olema lubatud ka vabaõhuteenistused. Pisikestel maakogudustel pole nii siseruumis kui väljas jumalateenistuse pidamine üldse mingi probleem: pühapäeval 5-6 inimesega teenistust saab pidada väga hästi. Seega on juba ära lahendatud olukord kahes kolmandikus kogudustes. Keerulisem küsimus jääb endiselt üles suurte linnakogudustega. Kui siseruumidesse mahuks kahemeetriste vahedega kõik soovijad ära, probleemi poleks. Ka siis ei oleks probleemi, kui Jaani kogudus koguneks reegleid kinni pidavalt Vabaduse platsile, Toomkogudus Piiskopi aeda, EKNK Toompeakogudusel oleks kasutada parkimisplats, isegi Oleviste saaks vabaõhuteenistuse pidada näiteks tornide väljakul, kus mõnikord on noortekoosolekuid korraldatud,“ kirjeldas Solman võimalusi.

Lõpetuseks kirjutas Solman, et koos käimine ja osalus on kristlastele kui hapnikumask, millest ilmalik osa ühiskonnast ei pruugi lõpuni aru saada. „Seepärast on oluline kindlustada kirikutele ja kogudustele sujuv üleminek tavapärase toimimise juurde minu hinnangul juba emadepäevaks, kuid pärast eriolukorra piirangute lõppu kindlasti koheselt.“

Faktid:

Usuliste ühenduste registrisse on kantud 598 usulist ühendust. Piirangu kaotamine taastab hinnanguliselt 500 usulise ühenduse avaliku tegevuse, mis toob kaasa orienteeruvalt 400 avalikku jumalateenistust nädalas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga