Isamaa poliitikud: Eesti vabadusele ja julgeolekule ei ole alternatiivi

Kaitseminister Jüri Luik. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Siseminister Mart Helme (EKRE) väide, et Eesti valmistab koos Läti ja Leeduga ette tagavaraplaani, kuna NATO on kriisis ja organisatsioonile ei saa enam alati lootma jääda, pälvis jõulise reaktsiooni Isamaa poliitikutelt. Kaitseminister Jüri Luik, välisminister Urmas Reinsalu ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder lükkasid sellised väited kategooriliselt ümber.

Kaitseminister Jüri Luik: Eestis ei tegele siseminister sõjalise riigikaitse planeerimisega

Kaitseminister Jüri Luik FOTO: Erik Prozes, Postimees

“Sellised jutud on absurdsed, need ainult õõnestavad NATO ühtsust ja nõrgendavad heidutust. Millist tõestust NATO toimimisest on veel vaja, kui meil on Briti ja Prantsuse väed Tapal ja liitlaste õhuturbelennukid kaitsmas meie õhuruumi,” ütleb ta oma avalduses.

“Kõik, mida me kahepoolselt liitlastega teeme põhineb samuti meie kuulumisel NATO-sse. Kas me tõesti usume, et Eesti õhuruumis lendaks ringi USA strateegiline pommitaja B-52, kui see poleks osa NATO kollektiivkaitsest,” küsib Luik.

“Eestis ei tegele siseminister sõjalise riigikaitse planeerimisega. Need, kes tegelevad, teavad, et meie suund on NATO-t tugevdada, mitte külvata kahtlusi meie vaenlaste ja sõprade südamesse. NATO-le pole ega saagi olla mingit alternatiivi.”

Urmas Reinsalu. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Välisminister Urmas Reinsalu: vabadusele ja julgeolekule ei ole NATO-t asendavat alternatiivi

Reinsalu sõidab kolmapäeval NATO välisministrite kohtumisele, kus valmistatakse ette Londoni tippkohtumist, ütles Helme intervjuule kommentaariks, et tema NATO-t asendavat alternatiivi ei näe.

“Me teeme julgeolekupoliitilist ja sõjalist koostööd oma regionaalsete liitlastega nii Euroopa Liidu kui kahepoolses ja kollektiivses vormis, kuid kindlasti mitte alternatiivina NATOle. Seda lihtsal põhjusel, et NATOle pole võimalik alternatiivi kollektiivkaitses leida ja puudub ka vajadus,” märkis Reinsalu Facebookis.

Reinsalu hinnangul tuleb leida liikmesriikide vahelistele erimeelsustele dialoogis lahendus. “Atlandi ruumi vabadusele ja julgeolekule ei ole tegelikult NATOt asendavat alternatiivi ei meie, USA ega teiste Euroopa liitlaste vaates. Olen kindel, et seda ratsionaalses vaates tajuvad kõik liitlaste pealinnad, hetkeretoorika rõhkudest hoolimata. Meie eluline julgeolekuhuvi on tagada NATO võimed ja liitlaste pühendumine,” kirjutas välisminister.

Reinsalu sõnul tuleb hoida Eesti “erisuhet USA-ga”. “Kui vaadata NATO sõjalist suutlikkust, siis just president Trumpi üleskutsete valguses on suudetud kasvatada liitlaste poolt panust kokku üle saja miljardi. Kindlasti on eluliselt tähtis hoida Euroopa-USA strateegilist sidet ja kahepoolsetel ning rahvusvahelistel kohtumistel aidata liitlaste erimeelsuste lahendamisele kaasa. Meie erisuhe USAga on väärtus, mida peame mitmetes valdkondades arendama, et seeläbi soodustada ka Euroopa ja USA liitlassuhteid laiemalt,” märkis Reinsalu.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder: NATO ei ole kriisis ja Eesti ei otsi NATO-le alternatiivi

Helir-Valdor Seeder

“NATO ei ole kriisis ja Eesti ei otsi NATO-le alternatiivi. NATO kui organisatsioon toimib, sellest annab tunnistust liitlasvägede kohalolu Eestis. Me väärtustame täiendavat regionaalset julgeolekualast koostööd, kuid need ei asenda, vaid tugevdavad ja täiendavad meie liitlassuhteid NATO-s,” ütles Seeder. 

“Sellised avaldused vaatavad mööda suuremast pildist. NATO kui organisatsioon toimib. Mõne poliitiku kriitika NATO suunal ei oma märkimisväärset mõju ja on sama lühinägelik, kui oli üksikute Eesti poliitikute kriitika siis, kui Isamaa erakond ja kaitseminister Reinsalu kutsusid NATO vägesid Eestisse meie julgeolekut tagama. Need väed on täna kaitsmas Eesti ja kogu NATO idatiiva sõltumatust ja suveräänsust,” lisas Seeder.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga