Ränderaamistik mõjutas märgatavalt erakondade reitinguid

SDE ja Isamaa vastasseis rändeleppe küsimuses on suuresti kujundanud kõigi erakondade detsembrikuised reitingud. FOTO: kuvatõmmis ERR

Terve aasta languses olnud Reformierakonna toetus kukkus detsembris eelmise kuuga võrreldes viiendiku võrra ning populaarseimaks tõusis Keskerakond, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor detsembri algul läbi viidud küsitlusest.

Kantar Emori uuringujuhi Aivar Voogi hinnangul mõjutas erakondade reitingut paljuski ÜRO rändeleppe küsimus. Seda näitavad Isamaa ja EKRE reitingu tõus ning Sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna jätkuv langus.

Keskerakonda toetas detsembris 25,9 protsenti küsitletud kodanikest, Reformierakonda 23 protsenti. Peaministripartei on kasvatanud oma toetust alates jaanuarist Keskerakonna toetuse kasvust palju järsemalt on aga langenud Reformierakonna reiting – nende pooldajate arv onkahanenud jaanuari 34,2 protsendilt 23 protsendi peale detsembris.

Populaarsuselt kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 20,3 protsendiga. EKRE reiting on novembriga võrreldes kasvanud 3,3 protsendipunkti, kuid jääb siiski veel pisut alla suvisele tasemele,kui EKRE toetus oli üle 21 protsendi.

Rändelepet toetanud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus on langenud eelmise kuuga võrreldes 1,5 protsenti ning nendetoetus on 9,2 protsenti.

Tugeva kasvu on teinud erakond Isamaa, mis novembri 4,6 protsendilt on tõusnud detsembris 7,8 protsendi peale.

Eesti 200, pooldas detsembri alguses 8,2 protsenti küsitletud kodanikest, kuid nende reiting on võrreldes novembriga siiski 0,3 protsendipunkti võrra langenud.

Ülejäänud erakonnad valimiskünnist ei ületanud.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega “ei oska öelda” vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Detsembris oli “ei oska öelda” osakaal 22,7 protsenti. Maksimaalne statistiline viga ±3,0 protsenti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga