Arulage muudatusettepanek Venemaa koosseisu kuulumise kohta võeti tagasi

Välisminister Urmas Reinsalu kutsus ametivannet rikkunud Riigikogu liikmeid juba 8. jaanuaril ettepanekut tagasi võtma. Foto: Eesti Uudised

Urmas Kruuse, Ants Laaneots ja Jüri Jaanson esitasid rahvahääletuse otsuse eelnõule muudatusettepaneku: “Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?” Välisminister Urmas Reinsalu hinnangul on iga Riigikogu liige andnud vande olla ustavad Eesti Vabariigile ja meie põhiseaduslikule korrale ning tegi ettepaneku muudatusettepanek tagasi võtta. Seda Kruuse 9. jaanuari lõuna paiku ka tegi.

„Kui arulage, mälutu või küüniline oma riigi suhtes saab olla sellist ettepanekut tehes?“ esitas Reinsalu sotsiaalmeediapostituses otsekohese küsimuse.

„Te olete andnud vande olla ustavad Eesti Vabariigile ja meie põhiseaduslikule korrale.
Põhiseaduse paragrahv 1 sätestab, et Eesti Vabariigi iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu.

Riigikogu menetlusse on kolm Reformierakonna liiget, Laaneots, Kruuse ja Jaanson, esitanud Riigikogu otsuse eelnõu viia Eestis läbi rahvahääletus Eesti Vabariigi kuulumise kohta Venemaa koosseisu. Selle ettepaneku esitamisega on need Riigikogu liikmed rikkunud Riigikogu liikme ametivannet.

Minu selge veendumuse kohaselt ei saa Riigikogu sisuliselt seda muudatusettepanekut arutada, ilma et seda ka formaalselt menetlevad (ning muu hulgas isegi vastu hääletavad) Riigikogu liikmed ei rikuks oma ametivannet.

Meie riiklus, meie vabariik ei saa lubada endale pretsedenti, et sellise ettepaneku isegi formaalne arutamine oleks mingisuguse formalistliku tõlgenduse järgi põhiseaduspärane,“ kirjutab Reinsalu, kes kutsus ametivannet rikkunud Riigikogu liikmeid juba 8. jaanuaril ettepanekut vaikselt tagasi võtma.

Reformierakonna saadikute muudatusettepanek pälvis ka peaministri hukkamõistu

„Eesti Vabariigi peaministrina mõistan jäigalt ja ühemõtteliselt hukka Reformierakonna Riigikogu saadikute Ants Laaneotsa, Urmas Kruuse ja Jüri Jaansoni täiesti vastutustundetu ettepaneku panna rahvahääletusele mõte või küsimus “Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?”. (Juhin tähelepanu, et originaaltekstis olid valesti kirjutatud nii Eesti Vabariik kui koosseis.)

Seda kõike peame nägema meie kalli Eesti iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva künnisel. See on vale, mõeldamatu ja masendav…

Jagan välisministri seisukohta, et Riigikogu ei saa sellist ettepanekut menetleda. Minu hinnangul peavad kõik Eesti poliitilised jõud sellise ettepaneku ühemõtteliselt hukka mõistma. Olen kindel, et seda teeb ka Vabariigi President,“ kirjutab peaminister Jüri Ratas sotsiaalmeediapostituses.

Kommentaarid artiklile “Arulage muudatusettepanek Venemaa koosseisu kuulumise kohta võeti tagasi

  • 10. jaan. 2021 kell 10:45
    Permalink

    Kõik need teemase mittepuutuvad küsimused on tõestus, et tegelikult REFe ja SOTSE GAYteema ei huvitagi. Nii või teisiti on see paralamendi töö praegune seiskamine veel kahel põhjusel. 1. Et takistada rahval oma arvamuse avaldamist. 2. Takistada KOV e-valimiseelset n.ö tesküsitlust, mille käigus võivad ilmsiks tulla refidele- sotsidele sobilikud-kasulikud-vajalikud kübersüsteemide turvamata s.o pettusteks sobilikud müüriaugud ja ripakil tagauksed.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga