Pole just tavapärane olukord, ent ometi näitasid Isamaa nimekirjas Rõuge vallavolikokku valitud saadikud 21. jaanuaril Haanja rahvamajas toimunud volikogu istungil koalitsioonile hambaid. Istungi alguses esitati arupärimine vallavanem Mailis Kogerile ning kõiki protseduurireegleid arvestades ka taotlus jätta päevakorrast välja ühinemislepingu muutmise algamist puudutav päevakorrapunkt, mis loob võimaluse sulgeda Misso kool, kuid jätab tähelepanuta muud piirkonnale eluliselt olulised teemad.
Opositsiooni kuuluva Isamaa tiiva saadik ja Rõuge vallavolikogu arengukomisjoni liige Tiit Niilo märkis, et peagi täitub kaks ja pool aastat ühinenud viie valla arengus, kuid olukorras, kus töötulemusi saab opositsiooni hinnangul nimetada pigem tagasihoidlikeks ning koalitsioon on otsuste vastuvõtmisel loobunud opositsiooniga isegi konsulteerimast, peavad vähemusse kuuluvad saadikud äärmusliku taktika kasutamist ainuvõimalikuks.
„Esitasime vallavanemale arupärimise, kuna enne seekordse volikogu istungit saatis ta saadikutele e-kirja, millest saab välja lugeda, et kõrgema tasandi otsuseid ei langetagi Rõuge vallas volikogu, vaid neid tehakse koalitsiooni kohtumisel. Seega tuleb välja, et 12 volikogu liiget ei oma rolli piirkonna arendustegevuse ja elu-olu puudutavate küsimuste üle otsustamisel,“ selgitas Niilo.
Võimalust näidata oma meelsust pakkus opositsiooni kuuluvatele saadikutele ühinemislepingu avamist käsitlev päevakorrapunkt. „Selle eellugu on kestnud vähemalt pool aastat ning kuigi oleme teinud erinevaid teemakohaseid ettepanekuid, esitati volikogule vaid kooli sulgemist võimaldav eelnõu. Viie valla ühinemise ajal kirjutati alla kokkuleppele kõigi piirkondade arendamiseks. Lepingus planeeritud ühinemispreemia oli Missos mõeldud koolivõrgu optimeerimisele – see raha ju sulgemisele ei kulu. Aga teisi plaane pole esitletud,“ toonitas Niilo ning lisas, et kuna ühinemislepingu avamine nõuab kahte kolmandikku koosseisu häältest, otsustasid opositsiooni kuuluvad saadikud istungilt sirge seljaga lahkuda.
Kui ootuspärane plaan ühe piirkonna tuleviku osas volikogus lauale ei tule, kavatseb opositsioon seda lähenemist jätkata. Opositsiooni kuuluvad saadikud rõhutavad, et ei seisa pimesi kolme lapsega kooli sulgemise vastu, vaid piirkonna tervikliku elushoidmise eest. „Kooli sulgemine on negatiivne otsus, mis tõepoolselt eeldab ühinemislepingu avamist. Meie tahame, et selle juurde kuuluks ka positiivsed otsused – tegevused ja investeeringud Misso arengusse. Kahjuks pole positiivset plaani isegi arutatud, rääkimata otsustamisest,“ selgitas Niilo.
Kui punt endisi tanklamutte valda pannakse juhtima, siis on ju ilmselge, et kahe vôi enama vôimuloleku aasta jooksul ei suudeta ühtegi reaalset vallas valitsevad probleemi likvideerida. Valla juhtimine ei ole päris wrapi kokku keeramine…