Helir-Valdor Seeder: Venemaa välisministeeriumi avaldus ei mõjuta Tartu rahulepingu kehtivust

Isamaa esimees Helir- Valdor Seeder Foto: Eesti Uudised

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei mõjuta Venemaa välisministeeriumi avaldus kuidagi Tartu rahulepingu kehtivust. Seederi hinnangul näitavad sellised avaldused, et Eestil ei ole jätkuvalt põhjust Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimiseks.

“Eesti taastas oma iseseisvuse 1991. aastal õigusliku järjepidevuse alusel ja seda on tunnustanud kõik demokraatlikud lääneriigid. Tartu Rahuleping on Eesti riigi sünnitunnistus. See on suurim diplomaatiline võit Eesti ajaloos ja katsetele selle väärtust pisendada või kaotada tuleb aktiivselt vastu seista,” ütles Seeder.

Seederi sõnul näitab Venemaa välisministeeriumi avaldus ka seda, et Eestil ei ole jätkuvalt põhjust piirilepingu ratifitseerimiseks Venemaaga. “Olukorras, kus Venemaa eitab Tartu rahulepingu kehtivust, Eesti okupeerimist ja ei tunnusta Eesti iseseisvuse taastamist õigusliku järjepidevuse alusel, ei ole meil mingit põhjust Venemaaga piirilepingu ratifitseerimiseks,” ütles Seeder.

Seeder lisas, et Venemaa katsetele ajalugu ümber kirjutada tuleb aktiivselt vastu seista. “Ida-Euroopa riigid ja Eesti on aastaid pingutanud selle nimel, et Euroopa ja maailm mõistaksid ülekohut, mis sai osaks NSVLi poolt okupeeritud riikidele. Isamaa ja meie mõttekaaslased kodus ja välismaal taunivad Venemaa Föderatsiooni katseid ajalugu ümber kirjutada. Katsetele veeretada vastutus agressiooni ohvritele ei tohi leppida,” ütles Seeder.

Venemaa saatkond Eestis avaldas Facebookis Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova kommenteeri, milles öeldi, et 1920. aasta Tartu rahuleping on kehtetu ja kuulub ajalukku.

Kommentaarid artiklile “Helir-Valdor Seeder: Venemaa välisministeeriumi avaldus ei mõjuta Tartu rahulepingu kehtivust

 • 31. jaan. 2020 kell 14:31
  Permalink

  kuradi kitsed,kui minu postkasti peaks veel mingi isamaa ajakiri sattuma ,hakkate saama näopeksu,kuradi perselakkujate punt olete ja kärvake maha.

  Vasta
  • 5. veebr. 2020 kell 08:20
   Permalink

   teie kommentaar on täitsa adekvaatne ministreeriumi osakonnajuhataja arengutasemele … nii nagu elmar vaher, olete ka teie jõudnud oma kompetentsuse tasandile ja ainult nõder minister jätab selle märkamata

   Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga