Reinsalu: ebaseadusliku rände tõkestamiseks on tähtis koostöö Aafrikaga

Urmas Reinsalu Foto: EPA/Zoltan Mathe

Välisminister Urmas Reinsalu arutas esmaspäeval Euroopa Liidu välisasjade nõukogu istungil Brüsselis EL-i kolleegidega suhteid Aafrikaga ja inimõiguste kaitset maailmas, istungit juhtis esimest korda Euroopa Liidu uus kõrge esindaja Josep Borrell.

Reinsalu sõnul on Euroopa Liidu julgeolek ja stabiilsus seotud Aafrikaga. Et saavutada praktilisi tulemusi ebaseadusliku rände tõkestamisel Euroopasse, on vaja töötada kokkulepete nimel, mis tagavad tõhusa piirikontrolli ja toimiva tagasipöördumissüsteemi ning mille tulemused on seotud muude koostöövaldkondadega. “Eesti on pühendunud Saheli regiooni riikide sisejulgeoleku toetamisele. Toetame Malit võitluses terrorismiga ja alles hiljuti suurendasime oma panust Prantsusmaa juhitaval operatsioonil Barkhane. Kindlasti saab Eesti võimendada Euroopa Liidu häält ka ÜRO Julgeolekunõukogus, kus paljud teemad on seotud just nimelt Aafrika julgeolekuga ja kus hakkame oma valitud liikmesuse raames juhtima ka Sudaani sanktsioonikomiteed,” ütles Reinsalu.

Lisaks rõhutas Reinsalu, et digitaliseerimine on üks võimalusi Aafrika riikide stabiilsust laiapindselt toetada ja arendada ärisuhteid. Välisminister tõi näiteks digitaliseerimise ja e-valitsemise. Eesti kogemuse vastu tuntakse suurt huvi ning see peaks mängima rolli ka parasjagu loodavas Euroopa Liidu Aafrika strateegias.

Teisipäevase rahvusvahelise inimõiguste päeva eel arutasid välisministrid ka inimõiguste olukorda maailmas. Eesti jaoks on eriti murettekitav kodanikuühiskonna ja demokraatia piiramine internetis. Eesti välisministri sõnul on üks selline näide Venemaal hiljuti jõustunud “suveräänse interneti” seaduse, millega antakse julgeolekuorganitele enneolematu kontrolli internetiliikluse üle. Samuti on välisministri hinnangul taunitav krimmitatarlaste inimõiguste süstemaatiline rikkumine okupeeritud Krimmi poolsaarel.

Pühapäeva õhtul kohtus Reinsalu koos Läti ja Leedu välisministriga Josep Borrelliga, kellega arutati Balti riikide välispoliitika prioriteete ning Euroopa Liidu praeguse Venemaa-poliitika jätkuvat olulisust. Esmaspäeva hommikul osales Eesti välisminister hommikusöögil Albaania ja Põhja-Makedoonia kolleegidega, kus ta väljendas toetust kiirele edasiminekule liitumisläbirääkimiste alustamisega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga