Isamaa laiendab Isamaa Aasta Ema ja Aasta Isa tiitli väljaandmise ülemaaliseks

Isamaa Aasta Ema 2024

Lastekaitsepäeva auks ning perede toetuseks otsustasid Isamaa Naiskogu IREN ja Perede Ühendus, et alates 2025. aastast laieneb Isamaa Aasta Ema ja Aasta Isa aunimetuse väljaandmine ülemaaliseks ettevõtmiseks. Kui seni on seda tiitlit välja antud erakonna liikmetest nominentidele, siis edaspidi on konkurss avatud kõigile tublidele lasterikastele pereemadele ja -isadele. Muudatuse tingis Eesti Naisliidu kevadine otsus senised üleriigilised tunnustusüritused lõpetada.

Isamaa aseesimees Riina Solman ütles teadet kommenteerides, et Lastekaitsepäeva eel on eriti asjakohane rõhutada laste ja perede tähtsust. „Alles kuulsime värsket uudist, et mullu sündis Eestis vähem lapsi kui teadaolevalt kunagi varem. Olukord on äärmiselt murettekitav, sest just lastest sõltub meie riigi, rahva ning eesti keele ja kultuuri tulevik. Kutsun laste ja peredega seotud organisatsioone – lastekaitseliitu, naisliitu, lastevanemate liitu, lasterikaste perede liitu ja kõiki teisi meiega kaasa mõtlema, kuidas rohkem väärtustada ema ja isa rolli, kuidas väärtustada vanemlust.

Kui ühiskond ja eriti selle liidrid hakkavad rohkem esile tõstma vanemlust ja tunnustama vanemate tööd laste kasvatamisel ning seeläbi riigi jätkusuutlikkuse tagamisel, sünnib kindlasti ka rohkem lapsi. Isamaa Aasta Ema ja Aasta Isa konkursside laiendamine ülemaaliseks ettevõtmiseks on üks võimalus sellele kaasa aidata, kuid kindlasti saame teha palju muudki, et lastega peresid ning lasterikkust toetada ja väärtustada.“

Solmani sõnul jääb Isamaa Aasta Ema ja Aasta Isa tiitlite andmise eesmärk samaks nagu seni. „Isamaa Aasta Ema aunimetuse eesmärk on tunnustada ja tänada lasterikka pere tublisid emasid, kes on pühendunud oma perele ning kes on panustanud Eesti tulevikku läbi laste kasvatamise. Oleme veendunud, et õnnelikud, tugevad ja suured pered on vundamendiks Eesti edule ja kestmisele,“ ütles Solman.

Somani sõnul saab tulevikus Isamaa Aasta Ema ja edaspidi Isamaa Aasta isa tiitli nominendiks esitada kõiki emasid, kes on Eesti Vabariigi kodanikud ja kelle peres kasvab või kes on üles kasvatanud neli või enam last. „Kandidaate võivad esitada kõik, enda kandidatuuri esitamine pole lubatud. Aunimetuse andmiseks tuleb täita vormikohane avaldus, mis avaldatakse erakonna kodulehel, sotsiaalmeedias ning Isamaa uudiste portaalis www.eestiuudised.ee vähemalt kuu aega enne emadepäeva,“ rääkis Solman kandideerimise korraldust tutvustades.

Isamaa Aasta Ema tiitli on seni pälvinud viis suure pere ema: 2020. aastal Leili Särg, 2021. aastal Kleelia Keizars, 2022. aastal Piret Laikre, 2023. aastal Mari-Vivian Ellam. Tänavuse emadepäeva eelõhtul Viimis toimunud kogupereüritusel lisandus traditsioonilise Isamaa Aasta Ema tiitli saajate hulka Heidi Helena Sibul. Auhinnatseremooniat on korraldanud Isamaa Perede Ühendus ja Isamaa Naiskogu IREN.

Isamaa Aasta Isa tiitli on pälvinud neli suure pere isa: 2020. aastal Aivo Tamm, 2021. aastal Peeter Kangur, 2022. aastal Anti Toplaan, 2023. aastal Arne Tilk. Isamaa Aasta Isa 2024. valitakse varasema statuudi alusel sarnaselt 2024. valitud Isamaa Aasta Emaga Isamaa liikmete hulgast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga