Isamaa: Keskerakond käitub kaasava eelarve asjas kahepalgeliselt

Kas Taavi Aas venitab korruptsioonivastase võitluse töörühma ettepanekute avalikkustamisega sihilikult? Foto: Scanpix/Joakim Klementi / Eesti Meedia

Tallinna linnavolikogu Isamaa fraktsioon tegi ettepaneku rakendada Tallinna 2019. aasta eelarve koostamisel kaasava eelarve põhimõtet. See lähenemine muudaks linnavalitsemise läbipaistvamaks  ja annaks linnakodanikele õiguse osaleda otsustamisel, kuhu nende raha tegelikult kulutatakse.

Kaasava eelarve põhimõtet on rakendatud paljudes maailma linnades ja ka mitmes Eesti omavalitsuses. Tallinn seni nende edumeelsete omavalitsuste hulka ei kuulu.

Keskerakonna fraktsioon hääletas kaasava eelarve vastu ja ettepanekut ei toetanud ka linnavalitsus. Linnapea Taavi Aas teatas linnavolinikele põhjenduseks, et nende arvates on ka tänane linnaeelarve kaasav, sest korraldatakse erinevaid küsitlusi linnaelanike hulgas ja tallinlased saavad oma ideid igal ajal linnavalitsusele välja pakkuda.

Kaasava eelarve ettepanekut tutvustanud Tallinna linnavolikogu ja Isamaa fraktsiooni aseesimees Mart Luik leidis, et Taavi Aas eksitab teadlikult tallinlasi. „Linnapea luiskab, täna pole Tallinnas mingit läbipaistvat ja ausat kaasava eelarve meedet. See, et keegi Keskerakonnaga heades suhetes olev linlane saab oma projektile raha, on kaugel kaasava eelarve põhimõttest,“ ütles Mart Luik.

Isamaa tõi lisaks välja vastuolu, kus erakonnakaaslased Jüri Ratas ja Taavi Aas räägivad risti-vastupidist juttu. Peaminister Jüri Ratas tegi viimasel Keskerakonna volikogu istungil ettepaneku rakendada kaasava eelarve printsiipi ehk lasta inimestel ise otsustada teatud summade üle riigieelarves. Ratas põhjendas seda nii, et tegemist ongi maksumaksjate endi tööga teenitud rahaga. Tallinna linnavolikogu aseesimees Mart Luik ei mõista, miks sama põhimõte ei sobi pealinna keskerakondlastele. „See on ju tallinlaste maksuraha, miks Keskerakond ei taha kaasata neid ausasse otsustamisprotsessi,“ lisas Luik.

Isamaa tegi ettepaneku suunata 1% Tallinna eelarve mahust ehk üle 7 miljoni euro jaotamiseks kaasava eelarve põhimõttel. Erakond on seisukohal, et linnaelanike usaldamine toetab innovatsiooni. Samuti teavad linlased kitsaskohti kõige paremini ja nende hääle kuuldavale toomine linnaeelarve koostamisel on vajalik. Keskerakonna häältega lükati see ettepanek volikogus tagasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga