Isamaa ja SDE ei pea võimalikuks EKRE-le kahte Riigikogu juhatuse kohta anda

2019. aasta 4.aprillil toimunud XIV Riigikogu avaistungil valiti Riigikogu juhatusse Helir-Valdor Seeder (esimene aseesimees), Henn Põlluaas (esimees) ja Siim Kallas (teine aseesimees). Samas kooseisus jätkas juhatus ka pärast 2020. aasta 26. märtsi toimunud valimisi. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Kuna Riigikogu teine aseesimees Siim Kallas teatas Riigikogu 28. jaanuari täiskogu istungil enda tagasiastumisest, peavad enne märtsi teises pooles toimuvaid korralisi juhatuse valimisi toimuma erakorralised valimised, et valida pooleteiseks kuuks ametisse kaks aseesimeest. EKRE näeb kandidaadina Martin Helmet, ent Isamaa ja sotsiaaldemokraadid (SDE) ei pea seda võimalikuks, kuna sellisel juhul oleks korraliste valimisteni EKRE käes kaks Riigikogu juhatuse kohta kolmest.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder nimetas sellist olukorda kummaliseks. “See ei ole tavapärane ega kooskõlas senise praktikaga, et ühele opositsioonierakonnale kuulub Riigikogu esimehe ja aseesimehe koht,” lausus Seeder ERR-ile. Ühtlasi märkis Seeder, et tuleb kokku leppida, kuidas olukord saab poolteist kuud olema, kuid need otsad on opositsioonierakondadel lahtised.

Ka Riigikogu SDE fraktsiooni esimees Indrek Saar kinnitas ERR-ile, et kokkulepet veel pole, kuid võimalust, et EKRE kätte jääks kaks juhatuse kohta, nimetas ta ebanormaalseks.

Seeder märkis, et praeguse olukorra põhjustanud Siim Kallase tagasiastumine tekitab imestust ning opositsioon peab nüüd parlamendis tekkinud segaduse koalitsiooni asemel ise lahendama.

“Henn Põlluaas tagasi ei astu ja on Riigikogu esimees korraliste valimisteni. Minu arust oleks olnud loogiline, et Siim Kallas oleks ka samamoodi jätkanud ja praegune juhatus oleks märtsi lõpuni jätkanud. Kui nüüd on võimalik tasakaalukalt juhatus moodustada, siis me eelistame seda,” lausus Seeder.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga