Pärnus kogunenud Isamaa volikogu võttis vastu poliitilise avalduse, milles tuuakse konkreetsed ettepanekud julgeoleku tagamiseks. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Eesti genotsiidisõda pidava Venemaa piiriik ning see nõuab valitsuselt täiendavaid pingutusi.

„Ajutiselt tuleb taastada piirikontroll Euroopa Liidu sisepiiridel ning luua riigis ajutiselt viibivate inimeste kohustusliku registreerimise süsteem,“ ütles Seeder, kelle sõnul tuleb luua ka meede, mis toetaks Ukraina sõjapõgenike koju naasmist. Lisaks tegi Isamaa volikogu ettepanekud seoses relvalubade väljastamise tingimustega ning Venemaa ja Valgevene kodanike valimisõiguse äravõtmisega.

Eesti on genotsiidisõda pidava Venemaa piiririik. Isamaa volikogu teeb sellest tulenevalt ettepanekud Eesti julgeoleku tagamiseks.

Eestisse saabub palju sõjapõgenikke Ukrainast, sealhulgas ka Venemaa kodanikke. Isamaa peab vajalikuks, et kriisis oleks Eestil sisejulgeoleku huvisid ning riigi laiemat tegevust kavandades selge ülevaade, kes riiki sisenevad ning siin ajutiselt viibivad. Sellest lähtuvalt kutsume valitsust üles looma riigis ajutiselt elavate inimeste kohustusliku registreerimise süsteemi ning kehtestama ajutiselt piirikontrolli Euroopa Liidu sisepiiridel. Samal ajal tuleb jätkata survet EL-i ülese viisakeelu kehtestamiseks Venemaa kodanikele.

Valitsuse tasandil tuleb luua ja sisustada Ukraina sõjapõgenike koju tagasipöördumist toetav programm, mis aitaks ukrainlastel võimalusel naasta piirkondadesse, mis ei ole sõjategevusest puudutatud.

Isamaa volikogu kutsub kõiki Riigikogus esindatud erakondi üles toetama Isamaa algatatud seadusemuudatust, millega võetakse ära valimisõigus Venemaa ja Valgevene kodanikelt. Tegemist on põhimõttelise julgeolekuküsimusega. Venemaa on terroristlik riik, mille kodanikud ei tohiks kujundada Eesti elukorraldust.

Siseriikliku turvalisuse huvides kutsume ülesse kõiki teisi erakondi toetama algatust, millega nähakse ette relvalubade saamise õigus ainult Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide kodanikele. Ühtlasi tuleb kehtetuks tunnistada Venemaa Föderatsiooni ja Valgevene kodanike relvaload. Tegemist on julgeolekuohuga ning agressorriikide kodanikud ei peaks Eesti Vabariigi territooriumil omama ja käsitlema tulirelvi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga