Euroopa Parlamendi liige Riho Terras (Isamaa) kirjutab sotsiaalmeedias, et kolmapäeval lükati Euroopa Parlamendis üheskoos Euroopa Rahvaparteiga (EPP) tagasi roheliste saboteerimiskatse, mis oleks peatanud mitmed Eesti ja Euroopa investeeringud energia valdkonnas.
Terras: Aitäh kõigile 443-le saadikule, kes aitasid seista Euroopa ja Eesti huvide eest.
Euroopa Komisjon tuli eelmise aasta lõpus välja investeeringuprojektide nimekirjaga, mis esindavad Euroopa riikide ühishuvisid. Ühishuviprojektide [Projects of Common interests] uuendatud nimekirjas on 151 projekti üle Euroopa, mis parandavad elektrivõrguühendusi Euroopa riikide vahel ning aitavad Euroopa riike üleminekul keskkonnasõbralikumale elektritootmisele. Nende projektide hulgas on ka Balti riikide desünkroniseerimine Venemaa elektrivõrgust ehk siis Balti riikide ühendamine Mandri-Euroopa elektrivõrguga.
Tänasel istungil tulid mitmed roheliste ja sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluvad Euroopa Parlamendi liikmed välja algatusega, mis oleksid selle projektide nimekirja tühistanud. Ettepaneku ajendiks oli asjaolu, et ühishuviprojektide nimekirjas on 55 projekti, mis võimaldavad täiendavaid investeeringuid maagaasi elektritootmisse ja -ühendustesse. Roheliste hinnangul tähendaks Euroopa Komisjoni poolt välja pakutud investeeringute nimekirja heakskiitmine fossiikütustest sõltuvuse suurenemist.
Üheskoos EPP-ga lükkasime roheliste saboteerimiskatse tagasi. Investeeringute nimekiri on tervik ning julgeolekupoliitilistel kaalutlustel on Eestil oluline end Venemaa elektrivõrgust desünkroniseerida. Sama olulised on investeeringud, mis loovad head elektrivõrguühendused Euroopa riikide vahel ja mis võimaldavad astuda meil samme lähemale tegelikule vabaturule energeetika valdkonnas.
Me ei saa üle ega ümber asjaolust, et maagaas on oluline vaheetapp üleminekul süsinikuneutraalsele elektritootmisele – maagaas on keskkonnasõbralikum kui kivisöe kasutamine ning see pakub ka alternatiivi taastuvatele energiaallikatele juhul kui tuule- ja päikeseenergiast varustuskindluse tagamiseks parasjagu ei piisa.
Veelkord, investeeringud elektrivõrgu taristusse loovad töökohti ning aitavad ühendada Euroopa elektrivõrgud. Head elektrivõrguühendused kõigi Euroopa riikide vahel on ainuke kindel viis, kuidas jõuda aastaks 2050 süsinikuneutraalse majanduseni.
Aitäh kõigile 443-le saadikule kes aitasid täna seista Euroopa ja Eesti huvide eest!