Aivar Kokk: elektriturureform päästaks pered hullemast

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul on kahetsusväärne, et eelarves ei näe neid ridu, kus oleks näha, kuidas tänane valitsus toetab Eesti elanikke ja ettevõtjaid. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Isamaa fraktsioon keskendus tänasel „Olulise tähtsusega riikliku küsimuse“ arutelul elektrihinna kompenseerimisele, heites valitsusele ette otsustusjulguse puudumist meetmete kiireks väljatöötamiseks.

„Eesti inimesi ähvardab oht jääda tohutu hinnašoki ohvriks. Tänase Reformierakonna juhitud valitsust iseloomustab kõige paremini sündmustel sabas jooksmine ning kõige paremini ilmestab seda reageerimine energiahindade hüppelisele tõusule. Isamaal on aga lahendus olemas, selleks on elektrituru reform, mis annab tarbijatele vabaduse ja valikuvõimaluse osta elektrit elektritootjalt otse ilma börsi vahenduseta,“ ütles rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk Riigikogu ees peetud kõnes.

Energiakriisi tõttu on Riigikogu Isamaa fraktsioon algatanud elektrituru reformi, millega luuakse väiketarbijatele võimalus osta elektrit elektritootjalt otse ilma börsi vahenduseta. Tarbijate hinnavõit oleks järgmisel aastal vähemalt 250 miljonit eurot ning see mõjutab oluliselt ka inflatsiooni.

„Me teame, et käibemaksu ja CO2 kvoodi müügist laekub riigieelarvesse planeeritust üle 250 miljoni rohkem tulu. See lisatulu on võetud meie inimeste ja ettevõtete taskust. Kompensatsiooni saab võtta ka Eesti Energia suuremast kasumist dividendidena tänu kallile elektrienergia müügile. Sarnaselt elektrivõrgu hinna langetamisele tuleks langetada ka gaasivõrgutasu vähemalt 50%,“ märkis Kokk.

„Operatiivseim ja kõikehaaravaim lahendus oleks elektrienergia käibemaksu ja taastuvenergia tasu langetamine. Tegelikult on ka see ju sisuliselt Eesti Energia teenitu tagasijagamine, sest me ei pea muid makse tõstma, kuna seda kompenseerivad Eesti Energia dividenditulud ja CO2 tasu.“

Aivar Kokk rõhutas, et me ei selles kiiret reageerimist vajavas küsimuses minna üle Reformierakonna seaduste menetlemisel üle endale omasele „suvel on ju soe“ graafikusse. „Riigikogu jõulupuhkus peab sõltuma sellest, kas energiakriisile leitakse lahendus või mitte. Eesti kodudes peavad tulema soojad ja hubased jõulud,“ lisas Kokk.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga