Aare Hõrn ja Aldo Kals: aeg on tasuda auvõlg Petserimaal Vabadussõjas langenute ees

Värska Vabadusväljak ja Petserimaa Vabadussõja monument linnulennult. Foto: Einar Raudkepp

Meil on võimalik täna, plaanitust 80 aastat hiljem, likvideerida ajalooline ebaõiglus ning tasuda auvõlg enam kui 340 Petserimaal Vabadussõjas langenu ees.

Nende võitlus ja ohver andis Setomaale ja Petserimaale 20 aastat rahu ning õitsengu aega. Petseri klooster jäi püsima, 20 aastat tagas selle, et palve ei ole pühas Petseri kloostris hetkekski katkenud. Põllumees sai põldu harida, kalur noota vedada. Petseri Eesti-Vene Ühisgümnaasiumist sirgusid haritud mehed ja naised Petserimaa põlisrahvaste – venelaste, setode, eestlaste, lätlaste seast. Setu ja vene laulupeo mälestus kestab tänase päevani ning tuleval aastal saab 100 aastat I Setu Laulupeost.

Nende 340 kangelaste mälestuse põlistamine, kes langesid Petserimaal 1918-1920, on Petserimaa Vabadussõja monumendi püstitamine Setomaale Värskasse vähim, mida saame täna turvalises ja vabas Eestis elades nende auks teha.

Nõukogude võim püüdis seda takistada, nurjates Petseri Vabadussõja monumendi püstitamise koguni kahel korral – 1940. ja 1944. aastal.

Nüüd oleme nii kaugel, et esmakordselt 20. juuliks 1940 valmima pidanud Roman Haavamäe monumendile on Värska keskuses valminud kaunilt kujundatud plats, millel kõrgub vastvalminud monument. Esmaspäeval, 15. juunil tõsteti monumendi alusele ka kauaoodatud kivisõduri skulptuur, mis on välja tahutud täpselt sellisena, nagu see pidi olema monumendil, mis Petseris 80 aastat tagasi valmimata jäi.

Jäänud on viimane pingutus

Monumendi ja Värska Vabadusväljaku lõpetamiseks ning Petserimaa rindel langenute mälestuse jäädvustamiseks kivitahvlitele vajab sihtasutus Setu Kultuuri Fond täiendavalt 59 323 eurot.

Monumendi rajamist on juba toetanud Eesti Sõjamuuseum, Setomaa vald, sihtasutus Setu Kultuuri fond ja Eesti riik kokku 280 tuhande euro ulatuses. Puudujääv osa tuleb meil kõigil ühiselt kokku saada annetustena ning aega on üsna napilt – Petserimaa Vabadussõja monumendi avamine Värskas Setomaal on kavandatud sümboolselt 20. juuliks, täpselt 80 aastat pärast selle esmast valmimise tähtaega. Sel aastal lõppenud Eesti Vabariigi 100. juubeli tähistamise järel pole meil moraalset õigust seda enam edasi lükata.

Petserimaa Vabadussõja monumendi taastamise komisjon palub sinu jõukohast abi Eesti Vabadussõjas Tartu rahulepingu oma elu hinnaga väljavõidelnute mälestuse põlistamiseks – kui annetad vastavalt oma võimalustele kas 5, 10 või 20 eurot, oleme sammukese eesmärgile lähemal. Kui jaksad aidata rohkem – annad suure panuse ajaloolise auvõla tasumiseks. Kõigi toetajate nimed saavad väärikalt jäädvustatud ning enne 10. juulit 2020 annetuse teinute nimed jõuavad juba avamisürituse materjalidesse.

Toetuse saab kanda SA Setu Kultuuri Fond arvelduskontole EE722200221041933698, selgitusse kirjutada „Vabadussõja monument“.

Petserimaa rindel langenud Eesti Vabadussõja kangelaste mälestuseks! Elagu Eesti!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga