Raivo Aeg peab jalgpallihalli ehitamist kommunismiohvrite memoriaali kõrvale kohatuks

Justiitsminister Raivo Aeg, kes vaid loetud päevad tagasi, juuniküüditamise 79. aastapäeval, kommunismiohvrite memoriaali musta müüri juurde Eesti rahvalt pärja asetas, peab jalgpallihalli rajamist mälestusmärgi vahetusse lähedusse kohatuks. Foto: Aron Urb

Justiitsminister Raivo Aeg esitas riigihalduse minister Jaak Aabile palve, et Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS) võtaks tagasi nõusoleku Maarjamäele jalgpalli sisehalli ehitamise suhtes, sest taoline spordirajatis ei sobi kommunismiohvrite memoriaali vahetusse lähedusse.

„Nii justiitsministeerium, erinevad represseeritute organisatsioonid kui ka Maarjamäe memoriaali projekteerinud arhitektid leiavad, et jalgpallihall ei sobi mälestuskoha kõrvale,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg ERR-ile ning lisas, et mõistlik oleks jalgpallihallile leida Tallinnas mõni muu koht, kus ei teki konflikti seal eesseisvate muude ehitistega.

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles aga ERR-ile, et planeeringule sisulisi muudatusi teha ei saa. Küll aga saab tema sõnul leida lahenduse linna ja planeerija koostöös, mis peaks rahuldama nii memoriaali arhitekte kui justiitsministeeriumit. Aabile teadaolevalt käivad osapoolte vahel veel arutelud ning ta usub, et loodetavasti leitakse kompromiss.

Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi sõnul kuuluvad kõnealused kinnistud RKAS-ile ning linn tegeleb planeerimisega omaniku tahte järgi. Jalgpallihalli planeerimisel on lähtutud linnaehituslikest kriteeriumitest, näiteks ehitatakse see võimalikult kaugele eluhoonetest. Antud küsimuses peaks riik Novikovi arvates kõigepealt endas selgusele jõudma, et selle järgi saaks edaspidi toimida, vahendab ERR.

Jalgpalli sisehalli detailplaneeringuga alustati juba 2014. aastal, kuid memoriaali planeerimine siis veel päevakorras ei olnud. Aeg toob aga välja, et RKAS jättis 2015. aastal justiitsministeeriumiga konsulteerimata detailplaneeringuga nõustumises, kuigi selleks ajaks oli memoriaali kavandamine juba teada.

Enne detailplaneeringu lõplikku kinnitamist saavad osapooled 29. juuniks esitada oma viimased protestid. Aegi sõnul oleks viimane võimalus otsus ka halduskohtus vaidlustada, kuid tema hinnangul ei peaks riigiasutused omavahel kohut käima.

Planeeritav Levadia jalgpallihall

Allikas: Eek&Mutso

2005. aasta lõpus RKAS-i ja Levadia vahel sõlmitud rendilepinguga omandas jalgpalliklubi Maarjamäe staadioni kasutus- ja hoonestusõiguse 36 aastaks ehk 2041. aasta lõpuni.

Pärast renoveerimistöid on alates 2007. aastast Maarjamäel Levadia treeningkompleks, mis koosneb täismõõtmetes kunstväljakust ja tavamuruväljakust ning väiksemast muruväljakust. Just viimase kohale, üsna kommunismiohvrite memoriaali lähedusse on kavandatud rajada jalgpallihall. Allikas: ERR

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga