Otepää tähistab 4. juunil Eesti lipu 136. aastapäeva

4. juunil kell 13 stardivad motoklubide liikmed Eesti lipu auks Otepää kiriku eest motoparaadile Otepää vallas. Foto: Aare Lepaste

4. juuni on Eesti lipu päev ja kuigi praegune olukord Eestis seab ettevõtmistele jätkuvalt teatud piiranguid, ei ole Eesti lipu häll Otepää lippu unustanud.

Otepää Kultuurikeskused ja Otepää Vallavalitsus palusid lipu aastapäeva eel kõigil saata sini-must-valgeid fotosid teemal „Eesti lipp minu sees ja minu ümber” ning 4. juunil kell 9 avatakse neist kokku andud virtuaalnäitus. Lisaks sellele saab 4. juunil jälgida ka lipupäeva tervitust talvepealinn Otepää Facebooki lehelt ja talvepealinn Otepää Youtube kanalilt. Kell 12 on pidulik lipupäeva jumalateenistus Otepää Maarja kirikus. Jumalateenistusel teenib EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa, kohal on ka liputoimkond. Kaasa teenib EELK Tartu Ülikooli-Jaani koguduse ôpetaja Triin Käpp. Pärast jumalateenistus teevad motoklubid Eesti lipu auks sõitu kogu vallas. Üritust veab eest Otepää Motoklubi.

Lipupäeva õhtul on kõik oodatud vaatama ERR-i uuest veebikanalist Jupiter Eesti lipp 135 vabaõhulavastuse „Taevas, muld ja tulevik” salvestust. Erki Aule kirjutatud näidend pealkirjaga “Taevas, muld ja tulevik”, jutustab pilte Eesti lipu ajaloost. Etenduses kulgeb paralleelselt mitu lugu, mis põhinevad Eesti ajaloo hetkedel. See lugu ei räägi ainult lipust vaid ka meist, meie rahvast – meie minevikust, olevikust ja tulevikust. Idee algataja ja etenduse projektijuht oli Otepää Kultuurikeskuste loomejuht Merilin Kirbits, etenduse tõi lavale Otepää Kultuurikeskused koostöös Otepää vallaga. Vabaõhulavastus etendus esimest korda Otepää Linnamäel 4. juunil 2019.

Lipupäeva kava

Kell 9 tervitusvideo “Otepää tähistab!” talvepealinn Otepää Facebooki lehel ja talvepealinn Otepää Youtube kanalis ja virtuaal-fotonäituse avamine “Eesti lipp minu sees ja minu ümber ” talvepealinn Otepää Facebooki lehel, valida saab lemmikpildi.

Kell 12 algab lipupäeva jumalateenistus Otepää Maarja kirikus, teenib EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa. Kaasa teenib EELK Tartu Ülikooli-Jaani koguduse ôpetaja Triin Käpp.

Kell 13 sõidavad motoklubide liikmed Eesti Lipu auks läbi Otepää valla. Start Otepää kiriku eest. Üritust veab eest Otepää Motoklubi. Motoparaadi saadab teele Lõuna-Eestis visiidil olev president Kersti Kaljulaid.

Kell 19 saab ERR-i veebikanalil Jupiter: http://jupiter.err.ee/ vaadata Eesti lipp 135 vabaõhulavastuse „Taevas, muld ja tulevik” salvestust.

Eesti lipu ajaloost

Sini-must-valge lipp oli esialgselt Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) lipp. Lipu õmblemise idee algataja oli Karl August Hermanni abikaasa Paula Hermann. Mälestuste kohaselt osteti lipuriie Põltsamaalt ning Paula Hermann, Emilie Beermann ja Miina Härma õmblesid selle Põltsamaal valmis. Emilie vend Christoph Beermann tegi lipule varre ja viis lipu siis Tartusse.

Sini-must-valge lipp pühitseti Otepää kiriklas 4. juunil 1884. aastal. Eesti Üliõpilaste Seltsi väljasõit Otepääle sündis Burchard Sperrlingki kutsel. Küllasõitjail oli peidetult kaasas Seltsile kingitud sinimustvalge siidlipp. Kui Otepää kiriku tornikiiver paistma hakkas, päästeti lipukangas tuulde lehvima. Järgmisel päeval toimus kirikla saalis lipu võimas pühitsemine ja õnnistamine: esmalt pidas tollane Seltsi esimees Peeter Hellat avakõne, seejärel pühitses lippu kirikuõpetaja Rudolf Kallas. Heinrich Rosenthal ütles tseremoonial: “Olgu Eestimaa täis kuradeid, meie lippu nad ei võida!”. Pühitsemise järel peideti aga lipp taas ära oma aega ootama.

Pärast pikki arutelusid kehtestas Eesti Vabariigi Riigikogu 27. juunil 1922. aastal sini-must-valgele lipule seadusandlikul teel riigilipu staatuse.

Heitlikel okupatsiooni-aastatel õnnestus esimene riigilipp peita ning esimese sinimustvalge rahvuslipu asukohta teadsid vähesed. Lõpuks jõudis lipp Eesti Rahva Muuseumisse, kus see asub ERM-i lipusaalis ja on kõigile nähtav. Avalikult eksponeeritakse lippu ainult EÜS-i üldkoosoleku loal ning seltsile väga olulistel tähtpäevadel.

4. juuni on lipupäev. Vastavalt Eesti lipu seadusele heiskavad 4.juunil lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga