Teisipäeval toimus Tallinnas Rahvusraamatukogus arutelu II pensionisamba reformi üle. Kõnelema olid tulnud II pensionireformi algatajaid ja eestvedajad, Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja Isamaa volikogu esimees Sven Sester.
Helir-Valdor Seederi sõnul on tänane kogumissamba süsteem ebaefektiivne ja lausa kuritegelik. “Inimesed on kohustatud maksma, ent neil puudub õigus otsustada enda raha üle. Pensionireformi eesmärk on anda inimestele võimalus kasutada ja investeerida oma raha parimal viisil ning tekitada senises ebaefektiivses süsteemis reaalne konkurents,” ütles Seeder.
Sven Sesteri sõnul on valdav osa teise samba pensionifondidesse kogutud Eesti rahva rahast viidud välismaale, mistõttu ei kahjusta selle raha tagasitoomine kuidagi Eesti majandust, vaid pigem toetab seda. “Teise samba muutmine vabatahtlikuks suurendab konkurentsi ja paneb pensionifonde rohkem pingutama, et kliente hoida. Seetõttu on alust arvata, et pärast reformi muutuvad teise samba fondid efektiivsemaks ja nende tootlus pigem suureneb ning reformist võidavad niiviisi ka need, kes jätkavad raha kogumist teise samba fondidesse,” ütles Sester.
Kohale tulnud 70 kuulaja seas oli nii nooremaid kui vanemaid, nii tööealisi kui pensionäre, erinevate poliitiliste vaadete ja seisukohtade esindajaid. Tõstatati palju olulisi küsimusi. Arutelu olid tulnud kuulama ka sotsiaaldemokraadid Riina Sikkut ja Helmen Kütt.
Üheks etteheiteks oli, et reform tehakse kiirustades ning pole arvestatud kõlanud ettepanekutega. Seeder tõi välja, et Isamaa erakonnas on reformi arutatud juba paar aastat, aktiivsemalt hakati sellest rääkima valimiste eel ning nüüdseks on valitsus olnud ametis juba peaaegu aasta.Sester rõhutas, et arutatud on erinevate sihtrühmadega ja asjalikud muudatusettepanekud on arvesse võetud.
Üheks suureks hirmuks oli see, et mis saab nende inimeste rahast, kes soovivad II samba kogumist jätkata. Sesteri sõnul on juba praegu inimestel võimalus fonde kolm korda aastas vahetada ja fondid peavad selleks valmis olema. “Oleme ette näinud pensionifondist lahkumise taotluse ja väljamaksmise vaheks 5 kuud. See aeg on piisav. Lisaks suurenevad fondide õigused laenu võtta 10 protsendilt 25 protsendini,” ütles Sester.