Isamaa fraktsioon on esitanud ettepaneku, et vabariigi valitsus töötaks välja koroonaviiruse vastu vaktsineerimise kõrvalmõjudest tekkinud kahjude hüvitamise fondi. Täna, 25. jaanuaril toimub Riigikogus eelnõu esimene lugemine.
Riigikogu liikme Priit Sibula hinnangul aitaks fondi loomine tõsta riigis vaktsineeritusega hõlmatust, kuna üheks vaktsineerimist pidurdavaks teguriks on kahtlemata hirm vaktsiiniga seonduvate kahjude ees. „Oleme juba piisavalt aega kaotanud, mistõttu tuleks teemaga tegelda võimalikult kiiresti.“
„Veel novembris rääkis peaminister, et fondi loomisega antaks ühiskonnale vale signaal. Inimesel, kes peab oma tervist arvestades tegema parima otsuse, ei ole võimalik seda valitsuse sellise kommunikatsiooni juures teha. Pealegi jookseb valitsus sündmustel sabas, peaks aga olema ees,“ ütles Priit Sibul. „See aeg kui meie arutame fondi ja kindlustusega seonduvat, arutavad teised, kas piirangud on ikka vajalikud või tuleks neid muuta.“
Valitsuse piirangud on Eesti elanikkonnale mitmed vaba aja veetmise ja sportimise võimalused sidunud vaktsineerimisega. Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine on ulatuslik ja vaktsiinide kasutamise aeg on olnud lühike, mistõttu on vajalik eraldi fondi loomine, mille kaudu hakatakse hüvitama vaktsineerimise kõrvalmõjude võimalikke kahjusid, seisab eelnõu seletuskirjas.
Vaktsineerimiskahjude või muude ravimitega kaasnevate võimalike raskete kõrvalmõjude leevendamiseks on mitmed Euroopa riigid loonud eraldi fondi. Teiste seas on seda teinud Taani, Norra, Austria ja Sloveenia ning meie lähiriikidest Soome ja Läti. Fondid ja erinevad kompensatsioonimehhanismid erinevad riigiti, kuid nende eesmärk on tagada, et harva esinevate, kuid võimalike kahjustuste korral on inimesele tagatud vajalik riigipoolne tugi.