Kooliaasta eel käivitas Maanteeamet 6. septembrini kestva teeületuskampaania „Sina oled ettenäitaja, et tema oleks ettevaataja“, mille eesmärk on täiskasvanutele meelde tuletada, et neil on laste liikluskäitumise kujundamisel kõige olulisem roll ning nad annavad oma käitumisega väikestele liiklejatele eeskuju.
2019. aastal sai reguleerimata ülekäigurajal jalakäija või jalgratturina teed ületades vigastada 32 last. Lastel on risk jalakäija ja jalgratturina õnnetusse sattuda kaks korda suurem kui täiskasvanutel.
Lapse liikluskäitumine on peegeldus täiskasvanute liikluskäitumisest. Jalakäija ning jalgrattur on vähekaitstud liiklejad, kes jäävad liiklusõnnetuse korral alati kannatavaks pooleks. Lastevanemate õige eeskuju ning üheskoos ohutu liiklemise harjutamine aitavad lapse liiklemist turvalisemaks muuta, kuid oluline roll laste liikluskäitumisele on ka teistel täiskasvanutel, kes oma käitumisega liikluses laste otsuseid mõjutavad. Järgmine kord, kui teed ületad, mõtle sellele, et ka Sina oled ettenäitaja, et väike liikleja oskaks olla ettevaataja.
Viis nõuannet, mida lastevanematel tasub lapsele meelde tuletada ning alati ka ise järgida:
* Ole tähelepanelik ja mõtle, kus ja kuidas on ohutu teed ületada.
* Peatu ja vaata alati enne kui teele astud – sõidukid ei saa kohe pidama. Sõidukiirusel 50 km/h on peatumisteekond kuival asfaldil ligi 28 meetrit, märjal asfaldil 38 meetrit ning lumisel asfaldil lausa 62 meetrit.
* Püüa saavutada autojuhiga silmside.
* Tee ületamisel ära tegele muude asjadega.
* Varu liiklemiseks aega.
Rohkem nõuandeid ja lisainformatsiooni leiab veebilehelt ettenaitaja.mnt.ee
Lasteevanemate õpetus ja teiste liiklejate eeskuju on lapsele väga vajalikud, et ta oskaks ohutult ja teistega arvestavalt liigelda. Laps vajab ohutuks liiklemiseks kogemusi, kuid tihti ei mõelda, et viies lapsi autoga kodust kooli ja koju tagasi, ei pruugi nad omandada küllalt kogemusi jalakäijana. Aastatega laienev liiklemisraadius viib neid kohtadesse, kus nad varem ei ole viibinud. See paneb lapse olukorda, kus ta peab iseseisvalt õigeid otsuseid vastu võtma ning leidma ohutuima liikumistrajektoori.