Rahanduskomisjon toetas pensionireformi eelnõus viie muudatuse sisse viimist, teiste seas ka kogu teise samba kogusummas väljamakse võimaldamist; samuti ei lähe välja võetud summa maksuvaba tulu arvestusse.
“Komisjonis on kõik parandusettepanekud läbi hääletatud ja komisjon tegi viis head ettepanekut, mida enamus toetas ja mis ka eelnõusse sisse võiks minna,” ütles rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk BNS-ile.
Ettepaneku kohaselt pikendatakse ka fondist väljumise etteteatamisaega praeguses eelnõus arvestatud ühe kuu asemel viie kuuni.
“Fondide laenulimiiti suurendatakse tänaselt 10 protsendilt 25 protsendini. Ühelt poolt siis selle jaoks, et kui peaks olema fondidest väljujaid, siis ei peaks kiireid müüke tegema. Teiselt poolt ka, kui on majanduses vaja elavdamiseks ettevõtjatele laenu anda, siis on võimalik, et pensionifondid võtavad maailmaturult odavamalt raha ja pakuvad seda Eesti ettevõtjatele,” ütles Kokk.
“Väljamakse toimub ühe korraga, mitte nii nagu praegu eelnõus on 10 000 ja siis edasi pooleks kahel korral,” märkis Kokk.
Pensioniseaduse jõustumise uueks tähtajaks on seatud 1. jaanuar 2021 ning esimesed väljamaksed teisest sambast tehakse sama aasta 1. septembril.
Koka sõnul on vastuvõetud muudatusettepanekutest üks olulisemaid see pensionifondist välja võetud summa ei lähe maksuvaba tulu arvestusse. “Kui inimesed võtavad 2000-3000 välja ja neil on sissetulek täna selline, et nad saavad 500 eurot tulumaksuvabalt, et see ei läheks siis maksustamisele,” märkis Kokk.
Kohustusliku kogumispensioni reformi eelnõu läbis 2. detsembril riigikogus esimese lugemise.
Valitsuse algatatud eelnõuga tehakse muudatused teise pensionisamba regulatsioonis pensionikogujatele täiendavate valikuvõimalusi lisamiseks. Sealhulgas tekib inimestel võimalus pensioniraha teises sambas mitte koguda. Seda võimalust saavad kasutada nii need, kes muudatuste jõustumisel on teise sambaga juba liitunud kui ka need, kes seda veel ei ole.