RAADIO: Lindistus ERSP 30 pidulikult aktuselt – kõned, arutelud ja muusika

Kuula järele raadiosaadet Tallinnas Kultuurikatlas, 14. septembril 2018 toimunud ERSP 30 pidulik aktuselt. Aktusel peeti loenguid ja paneeldiskussioone isamaaliste väärtuste üle täna ja 30 aastat tagasi.

Oma sissejuhatavast kõnes “Mis on tänaseks saanud 30 aasta tagustest väärtustest ja ideaalidest?” ütles europarlamendisaadik Tunne Kelam: “Peame meeles pidama, et poliitika tegemine hakkab pihta kodanikualgatusest, vastutustundest oma ühiskonna ja maa saatuse pärast. ERSP kogemus kehtib ka tänapäeval: tee õiget asja, ootamata, et saad selle eest tunnustust. Oluline on endal teada, et oled õigel teel ja tunda, et seda on vaja teha. Vaatamata, kas on finantse, kalkuleerimata kas võidad või kaotad.”

Järgnenud paneeldiskussioonis “Vabadus tähendab vastutust: 1988, 2018, 2048…(Era- ja vabakonnad toona ja nüüd)” mõtestasid olnut ja tulevat ERSP üks asutajatest Lagle Parek, Riigikogu liige Mart Nutt ja Sergei Metlev Eesti Mäluinstituudist. Arutelu juhtis Isamaa noorteühenduse ResPublica juht Birgit Remiküll.

Lagle Pareki sõnul valitseb maailmas valitseb pidetus ja peataolek ja me peaksime enda seljad jälle sirgu ajama ja teiste ees sammuma nagu eestlased tegid seda Nõukogude Liidu lagunemise ajal.
Sergei Metlevi arvates võetakse Eesti vabadust noorte puhul iseenesest mõistetava asjana. Vabadust ja Eesti riiklist tuleb pidevalt selgitada ja selle ideid uuendada. “Meie sisemine ja rahvusvaheline missioon võiks olla vabanemise toetamisega kogu maailmas kui sellega tegeletakse siiralt,” ütles Metlev.

Mart Nutt meenutas oma poliitilise karjääri algust: “Minu kaaslastest üliõpilased olid 80-te lõpul absoluutselt kindlad, et Eesti saab iseseisvaks. Usk, et me saame oma riigi tagasi oli väga tugevalt sees. Rahva mobiliseerumine toimus päevadega. Tegelesime juba 89. aastal küsimusega “millist Eestit me tahame ja võin öelda, et me oleme saavutanud kõik, mis võimalik.”

Pilistvere kirikuõpetaja Hermann Kalmus pidas lühikese kõne – “Aegade side ja Pilistvere vaim”, kus ta meenutas Vello Salo tegemisi ja seda, kuidas hämmastavaid radu pidi üllatavate tulemusteni jõutakse.

Lõppsõna ja kokkuvõtted tegi Pro Patria Instituudi juhatuse esimees Trivimi Velliste.

Päeva juhtis Tõnis Rätsep ja muusikalised vahepalad olid Evelin Samuel-Randverelt ja Johan Randverelt.

KUULA ERSP 30 sündmuse lindistust järgi Eesti Uudiste raadiokanalilt.
Kuulamise kõrvale saab fotosid sündmusest vaadata siit.

[soundcloud id=’501196947′ visual=’true’ mini=’false’ height=’false’]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga