Valitsus kiitis heaks täiendavad koroonaviiruse leviku tõkestamise abinõud, mis piiravad meelahutuskohtade, avalike ürituste toimumiskohtade ja toitlustusettevõtete avamisaega ning vähendavad poodides ja teeninduskohtades korraga viibida tohtivate inimeste arvu. Piirangud hakkavad kehtima laupäevast, 5. detsembrist. Kehtima jäävad ka kõik senised piirangud.
„Viiruse levik Eestis püsib jätkuvalt kõrge vaatamata seni kehtestatud piirangutele. Samuti vajavad üha enam COVID-19-sse haigestunud inimesi haiglaravi ning suurenenud on sellest põhjustatud surmade arv. Koroonaviirusest tingitud suurem koormus tervishoiusüsteemile mõjutab juba oluliselt meie arstiabi kättesaadavust teiste tervisemurede korral,“ ütles peaminister Jüri Ratas.
„Kuna viirus levib Eestis laialdaselt ka avalikus ruumis, kust see viiakse oma kodudesse ja perekondadesse, pidi valitsus veelgi piirama rahvarohkeid vaba aja veetmise võimalusi. Pea igapäevaseks saanud teated koroonaviirusele oma elu kaotanutest ei ole ju pelk statistika. Need on Eesti inimesed, kes kõik on meie emad ja isad, õed ja vennad, tütred ja pojad, meie lähedased ja kallid. Oleme kohustatud tegema kõik endast sõltuva, et neid kaitsta ning selle ränkade tagajärgedega viiruse levikut pidurdada ja kontrollida.“
5. detsembrist kehtima hakkavad piirangud:
Kaupluste müügisaalides ja üldkasutatavates ruumides ning teenuseosutaja teenindussaalides kuni 50 protsendi täituvus
Kaupluse siseruumis asuvates müügisaalides ja kaubandusettevõtte üldkasutatavates ruumides ning teenuseosutaja teenindussaalides ei tohi korraga rohkem viibida inimesi, kui seda võimaldab kuni 50-protsendiline ruumi täituvus. Sealhulgas peavad inimesed järgima ka 2+2 reeglit, ehk koos tohib liikuda kuni kaks inimest ning teistest tuleb hoida kahemeetrist vahemaad.
Toitlustusettevõttes ja meelelahutuskohtades ning avalike ürituste toimumiskohtades viibimise piirang kella 22-6ni
Kella 22-st kuni 6-ni peavad oma uksed külalistele sulgema toitlustusettevõtted, meelelahutuskohad ja need avalike ürituste toimumiskohad, kus üritusel osalejatele ei ole tagatud statsionaarset istekohta. Toitlustusettevõtetes jääb endiselt lubatuks klientidele toidu kaasa müümine või kuller- ja veoteenuse võimaldamine toidu ostmiseks. Üheski nimetatud kohas pole lubatud ka erapidude korraldamine. Samuti ühtlustatakse nõuded avalikele üritustele ning spordi- ja liikumisüritustele.
Plaani põhikoole distantsõppele viia ei ole
Valitsusel ei ole plaani põhikoole distantsõppele viia. Ka gümnaasiume pole mujal kui Tallinnas, Harjumaal ja Ida-Virumaal distantsõppele viia.
Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles ERR-i vahendusel, et vahet tuleks teha huvitegevusel ja huviharidusel. Viimane on vaadeldav koolihariduse täiendava osana. “Kui koolid on lahti, peaks püüdma ka seda hoida, kuigi väga kindlate reeglitega,” ütles Lukas.
Samuti jäävad lahti spordiklubid ja -saalid. “Kaaludes, mida kinni panna, oleme leidnud, et tervislikud eluviisid, sporditegemine, kehakultuur väga kontrollitud tingimustes peavad olema lahti, sest see on oluline immuunsüsteemile,” põhjendas Lukas.
Üle 60-aastaste patsientide hulk on kasvav
Haiglaravil viibivaid COVID-19 patsiente oli 3. detsembri seisuga 218. Juba 30. novembri seisuga oli kolmes haiglas – Ida-Viru Keskhaiglas, Lääne-Tallinna Keskhaiglas ning Narva haiglas – voodihõive kriitiliselt kõrge. Samuti on üle 60-aastaste patsientide hulk pidevalt kasvav. Hospitaliseeritud inimeste keskmine vanus on 68,5 aastat, 60 ja vanemate inimeste osakaal haiglates on 73,3 protsenti. Samuti on Ida-Virumaal hoolekandesüsteemis lisandunud hooldekodu kolletest nakatunuid, näiteks 2. detsembri seisuga on Kohtla-Järve hooldekodus 15 klienti, kellel on suurem tõenäosus vajada haiglaravi. Lisaks on kasvanud keskmine haiglas viibimise aeg raskemate haigete arvelt.