Välisminister Reinsalu: Eesti peab tugevdama sidet globaalse eestlaskonnaga

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus Tallinnasse sõitnud Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) ja Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) esindajatega

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus Tallinnasse sõitnud Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) ja Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) esindajatega. Globaalsete eestlaste organisatsioonide juhid tunnustasid minister Urmas Reinsalu ettevõtmise eest käivitada ülemaailmse eestluse koostöökomisjon.

Koalitsioonilepingus sätestatud koostöökomisjon eesmärk on tugevdada sidet globaalse eestlaskonnaga, edendada eesti keelt ja kultuuri. Ülemaailmse eestluse koostöökomisjon koguneb sel nädalal esimest korda Tallinnas. Kohtumisel välisministeeriumis osalesid ERKÜ ja ÜEKN esindajad Marju Rink-Abel, Sirje Kiin ja Aavo Reinfeldt.

Välisminister Reinsalu sõnul on mujal elavate eestlastega tihe suhtlemine ning meie keele ja kultuuri hoidmine maailmas väikeriigi jaoks eksistentsiaalse tähtsusega. “Kõik eestlased sõltumata sellest, kus iganes nad maailmas ei ela, on alati kodumaal teretulnud. Ka siis, kui nende elukäik jätkub võõrsil, peaksid nad tundma, et Eesti on alati nende poole näoga ja nende käekäik on kodumaale oluline,” lisas Reinsalu.

Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esimehe Aavo Reinfeldti sõnul oli Välisministeeriumis toimunud kokkusaamine oluline, et ühtsete arusaamadega edasi minna. “Arutasime eesti keele säilimise, kodueestlaste ja mujal elavate eestlaste vahel koostöö tõhustamise, topeltkodakondsuse ja väljaspool Eestit elavate kodanike suurema kaasamise küsimusi.

Kohtumine Välisministeeriumis leidis aset just enne Tallinnas toimuvat Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) täiskogu koosolekut, kus on esindatud eestlased 11 liikmesmaast. Seetõttu on nüüd võimalus kohtumisel arutletud teemasid ja mõtteid kohe edasi arendama asuda,” lisas Reinfeldt.

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esimees Marju Rink-Abel lisas, et tähtis pole ainult keele ja kultuuri jagamine, vaid ka teineteise mõistmine. “Üleilmse eestlaste koostöökomisjoni üheks ülesandeks peaks olema parem informatsiooni vahetus ja mul on hea meel, et meid on kaasatud plaanide tegemisse. Lähtudes sellest, arvasin, et on tähtis tutvustada välisministrile Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides tööd ja tegevust. Kasutasime võimalust rääkida meie tööst poliitilises valdkonnas ning Eesti tutvustamises Washingtonis,” ütles Rink-Abel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga