Urmas Reinsalu peab otsust saata Valgevenesse uus suursaadik moraalselt valeks

Urmas Reinsalu sõnul on otsus nimetada Lukašenka juurde uus Eesti suursaadik karjuvalt ebaõnnestunud just sel nädalal, kui Leedu avas Valgevene demokraatliku esinduse Vilniuses ja on Lukašenka hübriidpagulaste rünnaku all.

Eelmise valitsuse välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) kritiseerib teravalt otsust saata Valgevenesse uus suursaadik.

„Moraalselt vale ja diplomaatiliselt kohatu on Eesti presidendi tänane otsus nimetada Lukašenka juurde uus Eesti suursaadik. See on karjuvalt ebaõnnestunud just sel nädalal, kui Leedu avas Valgevene demokraatliku esinduse Vilniuses ja on Lukašenka hübriidpagulaste rünnaku all,“ kirjutab Reinsalu sotsiaalmeedias.

Eelmine valitsus võttis Reinsalu sõnul selge riigiõigusliku positsiooni Lukašenka mittetunnustamise suhtes. „Sellega ei lange mitte kuidagi kokku saadikute volikirjadega saatmine Lukašenka režiim juurde. Nii lihtsalt õiguslikult on,“ rõhutab Reinsalu, kelle hinnangul oleks asjur saanud mingite takistusteta Minskis diplomaaditööd teha.

„Kahju, et president Kaljulaid ja Kaja Kallase valitsus suutsid selget Lukašenka mittetunnustamispoliitikat hoida vaid mõned haprad kuud. Selgroog rahvusvahelises poliitikas võib paljude meelest olla kasutu kehaosa. Mina nii ei arva. Ma ei tea, mida selle sammu eest vastu loodeti saada, kuid paraku näitasime, et ei julge ega oska kriitilise surve all väärtuste eest seista ega mõista, et ka riikidevahelistes suhetes on ajastus määrava kaaluga,“ kirjutab Reinsalu.

Ühtlasi kordab Reinsalu postituses soovitust, mille ta presidendile ja peaministrile tegi: „Praegu tuleks teha solidaarsusvisiit Vilniusse ja toetada Leedut pagulasrünnaku all. Ma ei tulnud uneski selle peale, et selle asemel astutakse reaalajas hoopis diplomaatilisi samme, mis legitimeerivad Lukašenka režiimi.“

Ka meenub Reinsalule, et valitsus vabandas tehniliste protseduuridega seda, et Eesti sulges Euroopa Liidus viimaste seas Valgevene õhuruumi. „Tänase otsuse valguses muutub ka toonane tehniline puterdamine otsusejõuetuseks,“ sedastab Reinsalu. „Leedukad ja valgevenelased, meie riigi juhtide sellised jõuetud sammud ei ole kooskõlas meie rahva tegeliku hoiakuga,“ lisab ta.

Volikirjade üleandmist võidakse edasi lükata

Kunagine peaminister, välisminister ja mitmekordne valitsuse liige, praegune riigikogu saadik Siim Kallas (Reformierakond) pidas ERR-i veebisaates võimalikuks, et Eesti uus suursaadik venitab volikirjade üleandmisega.

“Me ei ole diplomaatilisi suhteid katkestanud. Siis ei oleks probleemi, kui me oleksime oma saatkonna seal sulgenud ja kogu lugu. Aga kui see saatkond seal on, siis ma usun, et võib-olla volikirjade üleandmisega lihtsalt viivitatakse, nii ühelt kui teiselt poolt. Aga see tuleb ikka anda riigipeale, siin mingit muud reeglit ei ole,” ütles Kallas.

Välisminister Eva-Maria Liimetsa (Keskerakond) sõnul tulenes otsuse ajastus Eesti riigi sisesest seadusandlusest, kus president 30 päeva jooksul pärast valitsuse otsust suursaadiku välja kuulutas. „Kuid see ei anna meile jätkusammudeks otsest ajalist survet. Selles me oleme autonoomsed ja teeme füüsilise lähetuse otsuse sel hetkel, kui olukord on selle jaoks sobiv,” rääkis Liimets Vikerraadio saates “Uudis +”.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga