Urmas Reinsalu hinnangul on Mägi-Karabahhi konflikti eskaleerumine väga ohtlik

Mägi-Karabahhis puhkenud sõjalise konflikti puhul on oluline leida rahumeelne lahendus, Eesti algatas konsultatsioonid küsimuse arutamiseks ÜRO julgeolekunõukogus. Foto: Aare Lepaste

Aserbaidžaani väed ründasid täna, 27. septembri, hommikul Mägi-Karabahhi rindejoont ja tsiviilsihtmärke. Eesti välisministri Urmas Reinsalu sõnul on Mägi-Karabahhi konflikti eskaleerumine väga ohtlik. „Suhtlen nii Armeenia kui Aserbaidžaani välisministritega. Tähtis on leida rahumeelne lahendus. Eesti algatas täna konsultatsioonid küsimuse arutamiseks ÜRO julgeolekunõukogus,“ vahendab Reinsalu.

“Eestile on oluline, et riikidevahelised erimeelsused lahendatakse sõjalise sekkumiseta. Seisame selle eest, et julgeolekuküsimustes järgitaks reeglitel põhinevat maailmakorda. Rahvusvahelisest õigusest lähtudes saavad riigid eksisteerida koos rahumeelselt,” sõnas välisminister. “Tegemist on äärmiselt tõsise olukorraga, millel on suur mõju rahule ja julgeolekule kogu regioonis,” ütles Reinsalu ERR-ile.

Mägi-Karabahhi võimude teatel alustas Aserbaidžaan 27. septembri hommikul Mägi-Karabahhi rindejoone ja tsiviilsihtmärkide, teiste seas piirkonna halduskeskuse Stepanakerti aktiivset pommitamist. Karabahhi julgeolekunõukogu andmetel on kokkupõrgetes Aserbaidžaani vägedega saanud surma kümmekond sõdurit. Aserbaidžaani peaprokuratuur teatas, et konfliktis on saanud haavata kuus tsiviilisikut.

Armeenia kuulutas välja esmaspäevast algava sõjaseisukorra ja üldmobilisatsiooni, Bakuu ja Jerevan on teatanud tsiviilohvritest Mägi-Karabahhi rindejoonel puhkenud ägedates kokkupõrgetes. “Valitsus otsustas kehtestada sõjaseisukorra ja kuulutada välja üldmobilisatsiooni,” kirjutas peaminister Nikol Pašinjan Facebookis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga