Urmas Reinsalu Foto: EPA/Zoltan Mathe

Urmas Reinsalu kirjutab sotsiaalmeedias, et abielureferendumi kampaania on alanud ning ta loetleb põhimõtted, kuidas tasuks edasi liikuda. Ta sõnastab seitse põhimõtet, millest peaks lähtuma need inimesed, kes toetavad abielu määratlemist mehe ja naise vahelise liiduna.

Reinsalu sõnul on Kaja Kallase sõnum konkreetne: kui referendum toimub, vastake eitavalt. “Miks ta seda teeb? Esiteks, ta soovib, nagu ise on öelnud, samasooliste abielud tulevikus seadustada ja abielureferendumi jah-tulemus blokeerib selle võimaluse. Otseselt ei julge ta seda loosungit selge võitluslipuna püstitada ja kasutab selleks teist argumenti. Ta soovib referendumi mõtet moonutada ning sisuliselt öelda, et kui teile ei meeldi Eesti Vabariigi valitsus, kuhu Reformierakond ei kuulu, siis öelge ei!”

“Viimane loogika on eriti veider ja põhiseaduses sätestatud rahvahääletuse mõtte vastane ning nii võiks ju kutsuda rahvahääletusel ükskõik mis formaalse küsimuse peale kutsuda rahvast ükskõik mis asjas seisukohta kujundama. See on täiesti sürrealistlik lähenemine ja saaks väita, et 2003. aastal minu hääl EL referendumil tähendas hoopis seisukohta vööndiaja kellakeeramise osas? Tegelikult soovib Kaja Kallas selle hämaga muuta vastuvõetavaks oma toetajatele, kes sisuliselt sooviksid vastata JAH, hoopis EI valiku,” kirjutab Reinsalu.

“Meil pole mõtet teha illusioone, meedia ühineb Kaja Kallase seisukohaga ja hakkab seda promoma. Tuleb olla õiglane, sisuliselt survestas just meedia Kaja Kallast nii agressiivset liini võtma. Needsamad arvamusliidrid, kes naersid selle üle, et lepiti kokku koalitsiooniparteide juhtide vahel teatud rahvahääletuse käitumiskultuur, laevad praegu vastasseisu täie rauaga. Meie vastus peaks olema: when they go low, we go high!”

Esiteks, peame hoidma referendumi selgelt küsimuse fookuses ning mitte mingil juhul omistama sellele ja/ei valikule teisi tähendusi.

Teiseks, peame selle küsimuse hoidma lahus kitsast parteipoliitikast. Parteidel on seisukohad, kuid see pole kitsas ühe või teise partei seisukohtade üle hääletamine. Selleks panen ette lähemas tulevikus moodustada referendumi erakondadeülene JAH-kampaania nõukoda, kuhu kuuluksid JAH kampaaniat toetavate erakondade poliitikud, toetavate kodanikuühenduste esindajad ning vabatahtlikud vedajad. JAH-pool peab tegema koostööd, hoidma kampaania muudest teemadest ning parteipoliitilistest vastasseisudest lahus ja koordineerima sõnumeid ja argumente. Tähtis on positiivne, mitte kuri sõnum!

Kolmandaks, kindlasti on oluline kampaanias nõuda meedialt enimat, mida demokraatias kodanik saab nõuda: objektiivsust faktides ning võimalust vastulauseks. Oli päris naljakas kuulda eile Rahva Teenreid. Alul teatati, et see pole mingi teema ja siis möllati pool saadet selles küsimuses, väljendades ühemõttelist vastuseisukohta. Mirko Ojakivi julges püstitada hüpoteesi, et ju on ka mingid inimesed, kel on nende väärtustest tulenev teine seisukoht, mille peale sai kohe riielda. Üks saatejuht lausa hüüdis, et rahvast huvitab jõukus ja see referendum on sellega vastuolus, kuna EL liitumise järel on jõukus kasvanud. Sellist tüüpi mõttetuste laviin seisab ees ja kõik need “argumendid” tuleb kummutada! Me teeme seda rahulikult ja naeratades!

Neljandaks, ärge mõelge kergekäeliselt, et olgugi et avalik arvamus on seni toetanud JAH-küsimust, ei suuda massiivne surve paljusid inimesi panna kõhklema. Mitte ükski hääl referendumil pole varem antud.

Viiendaks, peame ausalt tunnistama ja sellega arvestama, et kui referendumil saab ülekaalu EI, on see tõlgendatav küll mitte juriidilise, vaid poliitilise mandaadina samasooliste abielu legaliseerimiseks.

Kuuendaks, peame aru saama, et referendumi tulemus peab osaluselt tulema korralik, millel pole tähendust juriidilise, küll aga demokraatliku legitiimsuse mõttes. Seetõttu tuleb öelda paradoksina teistpidi aitäh Kaja Kallasele, et ta kutsub rahvast valimiskastide juurde, mitte eemale. Nüüd on tähtis, et JAH-pool eemale ei jääks!

Seitsmendaks, kõik inimesed, ükskõik kui erinevad, saavad anda JAH-hääle. JAH ei ole sallimatus, JAH on lihtsalt kehtiva abielu toetamine. Nõustumise korral palun jagage seda postitust

Kommentaarid artiklile “Urmas Reinsalu: 7 teesi abielureferendumi korraldamiseks

  • 1. nov. 2020 kell 18:01
    Permalink

    Küsimuse püstitusest tuleb ikka vastus, üleskutse pole määrav sellele, kellel on kindel seisukohta.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga