Isamaa erakonna Harjumaa juhatuse aseesimees Gerli Lehe.

Iga inimese õigus on suunata ja kujundada enda tulevikku. Hea ja turvaline on mõelda, et vanaduspäevil saame oma elutöö vilju nautida, tundmata muret pensionipõlve pärast.

Elukaare kiireimas etapis on paljudel noortel raske ennast pensioniteemadega suhestada. Kuid kindlasti soovitan võtta aja, et ennast oma väljavaadetega II samba pensionireformist kurssi viia. Suurem valikuvabadus, mis II sambas inimestele antakse, suurendab oluliselt meie endi vastutust tulevikus saadava pensioni osas.

Mina kuulun nende inimeste hulka, kes on liidetud II pensionisambaga kohustuslikult. Valikuid, mida olen kaalunud, on mitmeid. Esiteks saan ma jätkata makseid II sambasse seniselt nagu olen seda varem teinud. Siinkohal mainin, et uuendatud II sambas tekib liitunutel inimesel õigus minna II sambas pensionile viis aastat enne pensioniiga. Teiseks saan ma peatada maksed II sambasse. Senini on sissemakse olnud II sambasse 6%, millest 4% kannab riik inimese eest makstud sotsiaalmaksust ja 2% inimese enda palgast. Peatades maksed läheb 4% sotsiaalmaksust edaspidi I sambasse ja 2% võrra suureneb minu sissetulek.

Pärast maksete peatamist II sambasse on mul kolm võimalust, esiteks võin ma jätta oma kogutud raha pensionifondi ja lasta seda edasi investeerida, samal ajal ei tee ma täiendavaid makseid II sambasse. Teine võimalus on kogutud raha investeerida investeerimiskonto kaudu ja kolmas võimalus on II sambast raha välja võtta ning investeerida muul viisil. Ajal, mil ma ei tee sissemakseid II sambasse, omandan ma I samba pensioniõigused. Tasub teada, et kui inimesel puudub sotsiaalmaksuga maksustav tulu, siis ei teki tal ei I sambas pensioniõiguseid ega kogune ka II sambaga liitunutel pensioniraha II sambasse.

Uuendatud II sammas avardab täna minu valikuid kogutud raha investeerida mulle kõige õigemal ja sobivaimal viisil.

Käesoleval hetkel olen arvamusel, et kogun raha II sambasse edasi veel mõne aasta. Peatan maksed teise sambasse alles siis, kui olen 100% läbi mõelnud, kuidas on parim viis oma kogutud raha tuleviku tarvis investeerida. Kindlasti ei soovita ma raha välja võtta selleks, et olmeasjadele raha kulutada. Põhimõte, mida järgida tasub, on see, et kogutud raha investeerimine peaks aitama kindlustada inimese tulevikku pensionipõlves. Raha välja võtta on mõttekas näiteks, kui soetate omale elamise (kodulaenu sissemakse), vähendate eluasemelaenu jääki või investeerite raha muul viisil.

Minu otsus kogutud raha välja võtta ja investeerida tuleneb sellest, et suure tõenäosusega inflatsioon muudab ajas raha väärtust sedavõrd, et pensioniikka jõudes ei avalda kogutud raha pensioni maksetes märkimisväärset lisaväärtust. Mainin siinkohal, et kui ma poleks kohustuslikus korras liitunud II sambaga siis ei oleks mul täna kindlasti iseseisvalt kogutud raha pensioni tarvis, seega noore inimesena on kohustuslik II sambaga liitumine aidanud mul raha koguda. Uuendatud II sammas avardab täna minu valikuid kogutud raha investeerida mulle kõige õigemal ja sobivaimal viisil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga