Toomas Tõniste: alkoholiaktsiisid on minu õudusunenägu

Rahandusminister Toomas Tõniste prognoosib saates, et kuigi alkoholiaktsiis on kõvas alalaekumises, tulevad tänavu riigi kulud ja tulud tasakaalu. Ekraanitõmmis

Rahandusminister Toomas Tõniste tunnistas saates Luik grillib, et alkoholi aktsiiside järsu tõstmise vigasele loogikale oleks valitsus pidanud kiiremini reageerima. “Eks mina tegin siin ka vea. Tahtsin näha, milline on aktsiiside reaalne mõju 2017 suvel. Numbrid tulid oktoobris-novembris ja siis saime lõpliku kinnituse, et me liigume totaalselt vales suunas,” meenutas Tõniste.

Toomas Tõniste pole selleski veendunud, et Eesti valitud nö Põhjamaade mudel, kus on kõrged alkoholiaktsiisid, on üldse tark tegu. Näiteks Saksamaa ettevõtjad ei teagi, mis asi on alkoholiaktsiis. Meil moodustavad nad aga suurema osakaalu riigieelarvest kui teistes Euroopa riikides.

Tervikuna läheb Eesti majandusel rahandusministri kinnitusel hästi. Palgad tõusevad aga inimesed pole läinud kaasa ostupalavikuga, vaid käituvad küllaltki konservatiivselt. Samamoodi peab käituma ka riik. Tõniste on kindlalt seda meelt, et olukorras, kus majandus kasvab, ei ole mõistlik teha defitsiidis eelarvet. Sinna oleme ka liikumas. Rahandusminister tegi saates prognoosi, et vaadates tänast seisu, on väga võimalik, et 2018 tegelik eelarve laekumine tuleb juba tasakaalu.

 

Vaata saadet Luik grillib siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga