Tõniste: erikomitee ja valitsuskomisjoni ohuhinnangud langevad ühte

Foto: Scanpix/Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Euroopa Parlamendi finantskuritegude, maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise erikomitee (TAX3) kiitis täna heaks oma soovitused ausama ja tõhusama maksukeskkonna saavutamiseks.

Raporti eelnõu, mis esitatakse heakskiitmiseks Euroopa Parlamendi täiskogule, võtab kokku komitee aasta aega kestnud töö.

Rahandusminister Toomas Tõniste ütles, et erikomiteed tuleb tunnustada põhjaliku töö ja esitatud ettepanekute eest. „Mis puudutab rahapesu, siis see on rahvusvaheline kuritegu ega ole mingi konkreetse riigi spetsiifiline probleem, nagu esialgsest raportist ka välja tuleb. Seega nõustun täielikult raporti järeldusega selle kohta, et võitluses rahapesuga on üheks võtmeküsimuseks riikidevaheline koostöö ja tihe andmevahetus,“ ütles Tõniste.

Muu hulgas keskendus raport ka uutele rahvusvahelistele riskidele rahapesus. Näiteks oli eraldi tähelepanu pööratud virtuaalvääringutega seonduvale.

Tõniste lisas, et Eesti rahapesu tõkestamise komisjon tõi vastavad ohud välja juba oma eelmisel aastal esitatud raportis. „Virtuaalvääringu lubade väljastamist karmistavad seadusemuudatused saatis valitsus ka riigikogusse, kus küll see koosseis need menetlemata jättis. Sel aastal analüüsib rahandusministeerium seda valdkonda täpsemalt üleriikliku riskihinnangu raames,“ ütles Tõniste.

Komitee esindajad viibisid Eestis veebruari alguses, kohtudes rahandusministeeriumi, finantsinspektsiooni, rahapesu andmebüroo, keskkriminaalpolitsei, riigiprokuratuuri ja ajakirjanduse esindajatega.

Valitsuse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon esitas eelmise aasta lõpus põhjaliku analüüsi ja ettepanekud selle kohta, kuidas rahapesu tõhusamalt tõkestada. Ettepanekud puudutavad nii institutsionaalset kui ka õiguslikku raamistikku.

Praeguseks on moodustatud ja tegevuses kaks eksperttöörühma, millest üks tegeleb institutsionaalse raamistikuga, sh analüüsi- ja seiresüsteemi, koostöö ning ressursiküsimustega, ning teine järelevalvet ja karistusi puudutava õigusraamistikuga.

Mõlemad töörühmad esitavad oma põhimõttelised ettepanekud plaani kohaselt märtsis ja vastavad eelnõud juunis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga