Terras: Euroopa riigid ei tohi tunnistada Venemaa valimistulemusi

Euroopa Parlamendi liige Riho Terras (Isamaa) algatas pöördumise, millega Euroopa Parlament kutsub liikmesriike üles mitte tunnistama märtsis toimuvate Venemaa presidendivalimiste tulemusi.

Esitatav pöördumine Euroopa Parlamendi liikmete poolt nimetab Venemaa presidendivalimised illegitiimseks. „Neil valimistel taas presidendiks valitava Vladimir Putini võimulesaamine ei ole õiguspärane ning seetõttu tuleb alates tema taasinauguratsioonist teda Euroopa Liidu poolt mittelegitiimsena käsitleda,” seisab pöördumises.

„Sõda Ukraina vastu on kestnud ligi kümme aastat, millest viimased kaks aastat on Putini režiim täiemahulise agressioonisõja käigus okupeerinud ja annekteerinud suuri Ukraina piirkondi, kus samuti on kavas läbi viia Venemaa presidendi valimised. Okupeeritud ja annekteeritud aladel okupeerija poolt valimiste korraldamine on kuritegelik farss, mille tulemusi ei saa õiguspäraseks pidada.”

„Demokraatiast on Venemaal alles vaid riismed ning seadust loovad ja õigusriigi toimimist kontrollima loodud institutsioonid on muudetud diktaatori käepikenduseks. Vaba ajakirjandus on lakanud olemast ja selle asemel vohab režiimi mõõdutundetult ülistav propaganda. Kodanikuõigused- ja vabadused on jalge alla tallatud – sõna- ja kogunemisvabadust piiratakse kõige karmimate karistustega ähvardades. Sellistes tingimustes toimuvate valimiste illegitiimsuses pole kahtlust ning nende käigus oma võimu tsementeerivat diktaatorit ei saa mingil juhul pidada seaduslikult valitud riigipeaks,” kirjeldab Terrase algatatud pöördumine olukorda Venemaal.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyenile, Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michelile ja Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borrellile esitatavale pöördumisele oodatakse Euroopa Parlamendi liikmete allkirju kuni 31. jaanuarini.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga