Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti selgitus müüki tulnud FFP1 maskide kohta

Ükskõik milline on mask või ükskõik kui tõhus on maski filtreerimisvõime, muutub see vähetähtsaks kui seda ei kasutata koos teiste ennetavate meetmetega. Foto: Aare Lepaste

Ajakirjanduses on hetkel üleval väga palju segast infot 8. aprillil müüki saabunud maskide kohta. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) selgitab AS-i Semetron tarnitud ja erinevatesse apteekidesse müügile jõudnud maskidega seonduvat.

Katsearuande põhjal on tegemist FFP1 tüüpi maskiga kuigi see näeb välja nagu meditsiiniline (kirurgiline) mask. Tegemist on siiski mitte-meditsiinilise maskiga, mis peab kinni kuni 80% õhus leiduvatest osakestest suurusega 0,3 mikromeetrit. Sellise suurusega võivad olla nii tolmuosakesed kui ka süljepiisad. Kuigi õhus leiduvad osakesed on suuremad kui viiruseosakesed (0,1 mikromeetrit), kaitseb see kandjat kui näiteks viiruseosake on süljepiisa või tolmuosakese küljes. Seepärast sobib FFP1 mask tavainimesele kasutamiseks.

Kahjuks oli osades apteekides (nt Apotheka) müüdavatel ja maskidega kaasa antavatel kasutusjuhenditel ning toote pakendil eksitav ja vigane info – „maski kasutatakse kaitseks piisknakkuse vastu“. Sellist infot ei tohi olla ei FFP1 ega ka meditsiinilise maski reklaamis. TTJA edastas märkuse koheselt ettevõttele ning tänaseks on ettevõte selle eksimuse parandanud ning tooted õige infoga müügis. Kellel on pretensioone apteekides müüdavate maskide osas, palu TTJA pöörduda apteeki, kust toode on ostetud või otse ettevõtja poole, kelle kontaktid on toote peal.

TTJA rõhutab, et ainult mask viiruse eest ei kaitse. Maski kandmise eesmärk on vähendada viiruseosakeste levikut ning antud juhul on kõnealune mask parem kui isetehtud mask. Tuleb lihtsalt teada järgmist:

* maski ei ole vaja kanda kogu aeg ja igal pool;
* maski tuleb ette panna ja seda tuleb kasutada õigesti;
* maskiga koos tuleb järgida ka teisi ennetusmeetmeid.

Maski on soovitatav kanda avalikes rahvarohketes kohtades (pood, apteek, ühistransport). Maski ei ole vaja kanda õues, kus on võimalik teiste inimestega distantsi hoida.

Mask ei asenda teisi piiranguid, see on lisa-abinõu, kui on vajadus minna kohta, kus on teised inimesed. Maski kandmine aitab kaasa viiruse leviku vähendamisele eelkõige avalikes ruumides nagu näiteks pood, apteek, meditsiiniasutused, ühistransport jne. (Kaitse)maski ei ole üldjuhul vaja kanda kodus ja õues. Ent ükskõik milline on mask või ükskõik kui tõhus on maski filtreerimisvõime, muutub see vähetähtsaks kui seda ei kasutata koos teiste ennetavate meetmetega, eelkõige lähikontakti vältimine, regulaarne käte hügieen ja kodus püsimine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga