Tarbijahinnaindeks tõusis 4 protsenti

Tarbijahinnaindeksi kasvu mõjutavad suurelt kütusehinnad. Foto Tairo Lutter/EESTI MEEDIA

Tarbijahinnaindeks tõusis juunis aastaga 4 protsenti ja võrreldes maiga 0,9 protsenti; viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus eelmise aasta sama kuuga võrreldes üle 4 protsendi 2017. aasta novembris, mil muutus oli 4,2 protsenti.

Kaubad olid 2017. aasta juuniga võrreldes 4,1 protsenti ja teenused 3,9 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuniga võrreldes tõusnud 11,2 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,1 protsenti.

2017. aasta juuniga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim mootorikütus ja eluase, mis kumbki andsid kogutõusust ligi veerandi. Bensiin oli 17,8 protsenti ja diislikütus 17 protsenti kallim kui 2017. aasta juunis. Eluasemekulutusi mõjutasid enim kodudesse jõudnud elektri 14,3-protsendiline ja üüride 10,8-protsendiline kallinemine, teatas statistikaamet.

Üle viiendiku kogutõusust andis alkohoolsete jookide 15,7-protsendiline ja tubaka 6,4-protsendiline kallinemine. Sellest omakorda 60 protsenti andis 35,2 protsenti kallinenud õlu. Toidukaupadest on mulluse juuniga võrreldes enim kallinenud munad 31 protsendiga ning külmutatud puuvili ja marjad 30 protsendiga ning odavnenud kartul 23 protsendiga ja suhkur 21 protsendiga.

Maiga võrreldes oli juunis tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks eluase, mis andis kogutõusust ligi poole. Eluasemekulutusi mõjutasid enim kodudesse jõudnud elektri 9-protsendiline ja üüride 5,6-protsendiline kallinemine. Suuremat mõju kuumuutusele avaldas veel transport, kus mootorikütus kallines kuuga 2,6 protsent ning lennukipiletid olid 11,8 protsent kallimad kui maiks ostetud piletid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga