Soome valitsus ei leevendanud riiki sisenejatele seatavaid piiranguid

Kolmapäevast Soome sisenejatele rakenduvad ranged piirangud kehtivad 25. veebruarini. Foto: Aare Lepaste

Kuigi Eesti pöördus Soome poole palvega leevendada oodatavaid piiranguid, rakenduvad Soome valitsuse kehtestatud piirangud kolmapäeval ning kehtivad 30 päeva ehk 25. veebruarini. Kõikide Soome sisenejate suhtes kehtib soovitus jääda kümneks päevaks eneseisolatsiooni.

Soome peaminister Sanna Marin ütles 25. jaanuaril enne valitsuse istungit, et on piirangutest rääkinud ametist lahkuva Eesti peaministri Jüri Ratasega. Marin märkis, et ta saab aru eestlaste soovidest, et Soome piiranguid oma lõunanaabritele leevendaks, kuid praeguses olukorras ei ole see võimalik, vahendas Soome ringhääling Yle.

Marini sõnul on põhjus Soome hea olukord võrreldes Eesti ja Rootsi nakatumisarvudega. Põhjanaabrite peaminister lisas, et pikemas perspektiivis saavad loodetavasti Eesti ja Soome koos luua ühise püsiva piiriületuse kontrollsüsteemi, vahendab ERR.

„Teisipäeva öösel sulgub Soome piir ajutistele Soomes töötajatele, välja arvatud erandid, erakorralised perekondlikud põhjused ja transiit. Kui inimene on õiguslikult staatuselt Soome elanik, siis teda lubatakse Soome siseneda. Muud inimesed peavad aga tegema valiku, kas eeldatavalt kuu aega kehtiva piirangu (mida võidakse aga pikendada) puhul jääda Soome tööle ja mitte naasta Eestisse või kui soovitakse Soomes töötada sel ajal ja ollakse praegu Eestis, minna Soome hiljemalt teisipäeva õhtul,“ kirjutas ametist lahkuv välisminister Urmas Reinsalu sotsiaalmeedias. Reinsalu kõneles 23. jaanuaril Soome välisministriga ja saatis talle ka kirjalikud ettepanekud, kuidas vältida töörände sulgumist. Nüüdseks on aga selge, et Soome valitsus jäi möödunud reedel vastu võetud otsusele kindlaks.

Soome valitsuse otsusega hakkavad riiki sisenejatele kolmapäevast kehtima sama ranged piirangud kui kevadel ning riiki pääsevad kolmapäevast vaid varustuskindluse ja ühiskonna toimivuse tagamiseks olulised välismaalastest töötajad, näiteks tervishoiu- ja päästetöötajad. Ehitajate ja teenindajate töörännet otsus aga ei luba.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga