Täna vahendasime uudist, et president jättis välja kuulutamata välisteenistuse seaduse muudatused tuues põhjenduseks ebavõrdse kohtlemise. Rahvastikuministri Riina Solmani sõnul toetab ta Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ettepanekut määratleda mehe ja naise vaheline abielu põhiseaduses.
Solman kirjutas ühismeedias:
Abielu puhul on tegu eelkõige väärtuspõhise küsimusega. Selle määratlemine Põhiseaduses naise ja mehe vahelise liiduna näitaks, et riik hindab ja toetab tugevat perekonda ja abielu institutsiooni.
Vastava ettepaneku vastaste üheks peamiseks argumendiks kipub olema hirm, et „mida teised meist arvavad“. Arvan, et kui see hirm jääb tugevaimaks argumendiks, siis ei ole meil tegelikult millegi pärast muretseda. Abielu määramine põhiseaduses mehe ja naise liiduna on meie ühiskonna väärtuste ja põhimõtete küsimus, millest me oleme seni lähtunud. Neid põhimõtteid ei saa keegi teine määrata peale meie endi. Lisaks on teada, et ühiskonnas on sellele ettepanekule enamiku toetus olemas. Käesoleval aastal ilmunud Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud uuringus toetas seda 59% vastanutest.
Põhimõtteid ei saa keegi teine määrata peale meie endi. Ja meil, kes me oleme mõistvad ja sallivad teistes riikides iseenesest mõistetavate ja meie jaoks ehk omapärastegi tavade ja arusaamade suhtes, on loogiline oodata mõistmist ka teistelt meie traditsioonide suhtes, mis pole Euroopa riikides sugugi unikaalsed, vaid rajanevad üldkristlikel põhimõtetel. Võib öelda, et käimas on mingis mõttes läbivalt deklareerimist leidev sallivuse proovikivi.
Ühtlasi ei ole tegemist uue algatusega, vaid lihtsalt meie kultuuriväärtustele vastava olukorra fikseerimisega. 1998. aastal tõid Eesti põhiseadust analüüsinud eksperdid välja, et abielu tuleks määratleda põhiseaduses. Hiljutisematest ettepanekutest võib välja tuua Isamaa (toona IRL) ettepanekud 2016., samuti 2018. aastast, kus me viimati oma valimisprogrammis vastavas küsimuses nõudsime põhiseaduse muutmist. Ühtlasi on seda toetanud ka mitmed poliitikavälised jõud.
EELK peapiiskop Urmas Viilma kirjutas juba paar aastat tagasi: “Ma palun kõigil vaidlevatel ja vastanduvatel osapooltel ilma eelarvamusteta tõsiselt kaaluda ettepanekut täiendada Eesti Vabariigi põhiseadust sättega, mis sõnastab selgelt abielu ühe mehe ja ühe naise vahel sõlmitud liiduna. Selle ettepaneku lahutamatuks osaks on ühiskondlik kokkulepe, millega külmutatakse kõik senised kooseluseadusega seotud ettepanekud.“ Ühtlasi ütles Viilma, et seejärel on võimalik arutada järgmiste sammude astumist teiste kooseluvormide reguleerimiseks.
Jäägem ikka oma kultuuri juurde! Vältida tuleks igasugust kergemeelset ja teiste poolt peale surutavat uusnormaalsust. Eesti riigi põhimõtted on lähtunud ja lähtugu loogikast.