Sotsiaaldemokraadist Riina Sikkuti poolt juhitav sotsiaalministeerium lõpetas 41 naisorganisatsiooni ühendava Eesti Naisteühenduste Ümarlaua (ENÜ) toetamise, kuna hasartmängumaksu nõukogule esitatud taotlused ületasid eelarve kahekordselt.
Toetamise lõpetamise tõttu saatis ühendus sotsiaalministeeriumile pöördumise, milles küsis, kas naiste ja meeste võrdõiguslikkuse edendamisel Eestis on toimunud nii oluline edasiminek, et üleriikliku naisorganisatsioonide koostöövõrgustikutöö võrdõiguslikkuse saavutamise nimel on muutunud mittevajalikuks.
Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul rahastas hasartmängumaksu nõukogu soolise võrdõiguslikkuse valdkonnas esitatud viiest projektist kahte kogusummas 105 000 eurot. „See tähendab, et jätkuvalt peetakse oluliseks toetada naiste ja meeste võrdõiguslikkust edendavaid ning naiste huve kaitsvaid vabaühendusi,“ märkis ta.
„Meieni on jõudnud info, et sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse põhjendas ENÜ toetamise lõpetamist väitega, et EKRE riigikogu fraktsioon olevat toetanud naisorganisatsioone 100 000 euroga. Selgitame, et EKRE fraktsiooni toetus anti sihtotstarbeliseks kasutamiseks ainult ühele ENÜ liikmesorganisatsioonile – Eesti Naiste Varjupaikade Liidule – kes kasutab raha rangelt ja üksnes vägivalda kogenud naiste ja laste abistamiseks,“ märkis naisteühenduste ümarlaud.
Sotsiaalministeerium mõistab ENÜ muret, kuid sarnaselt eelnevatele aastatele ei olnud hasartmängumaksu nõukogul ka sel korral võimalik kõiki taotlusi rahuldada, kirjutas Sikkut ENÜ-le saadetud vastuses.
„Kodanikuühiskonna organisatsioonide puhul on oluline, et nad ei toetuks ainult riiklikule rahastamisele, vaid tegutseksid nii, et nad saaksid toetuda ka annetustele, liikmemaksudele, vabatahtlikule tööle, teistele võimalikele rahastamisallikatele,“ märkis Sikkut. „Seetõttu loodame, et ENÜ tegutsemisvõimekus on hoolimata ühe võimaliku toetusskeemi kaudu rahastamisepuudumisest olulises osas siiski säilinud,“ lisas ta.
Eelmise aasta lõpus läbi viidud 2019. aasta aastaprojektide voorus laekus sotsiaalministeeriumi pädevusse kuuluvates küsimustes 65 projektitaotlust kogusummas üle 6,4 miljoni euro.
Taotletud summa ületas eelarvevõimalusi pea kahekordselt. Hasartmängumaksu nõukogu otsustas rahastada neist umbes pooli ehk 36 projekti kogusummas 3,49 miljonit eurot.