Siim Kiisler: riigireform vajab konkreetsust, fookust ja reljeefsust

Otse Postimehest. Siim-Valmar Kiisler. FOTO: Tairo Lutter/EESTI MEEDIA

Riigikogus läbis täna esimese lugemise valitsuse esitatud Riigikogu otsuse eelnõu “Riigireformi elluviimisest” (181 OE), mille kohaselt soovitakse riigireformiga saavutada tõhus riigivalitsemine. Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Siim Kiisleri (Isamaa) rõhutas enda kõnes, et riigireform eeldab konkreetsust, fookust ja reljeefsust.

Enda kõnes ütles Kiisler, et Isamaa fraktsioon nõustub eelnõu mitmete eesmärkidega. “Riik peab liikuma suunas kus probleemid lahendatakse kiirelt ning loobutakse ebavajalikust tegevusest. Bürokraatiat tuleb vähendada ning seadustega tuleb reguleerida ainult kõige olulisemaid ja üldisemaid teemasid.”

Kiisler rõhutas, et riigireformi eesmärk ei saa olla kõigile meeldida. “Kui me tahame, et riigireform oleks sisuline siis peame tegema selged valikud ja julgema otsustada. Kui me soovime äriühinguid erastada, siis peame olema julged ja seda ka selgelt ütlema. Hoidkem konkreetsust, fookust ja reljeefsust! Kui me soovime muutusi ja avaliku sektori kokku tõmbamist siis tuleb seda väljendada konkreetselt ja lühidalt ka seadusandluses.”

Ta lisas, et Riigireformi käigus tuleb üle vaadata ka kohaliku omavalitsuste ülesanded. “Ma olen seda usku, et omavalitsuste roll ja otsustusõigus peab suurenema. Setetõttu tuleb neile keskvõimu tasandilt anda üle sobivad ülesanded koos vajaliku rahastusega,” ütles Kiisler.

Valitsuse esitatud Riigikogu otsuse “Riigireformi elluviimisest” eelnõu (181 OE) kohaselt soovitakse riigireformiga saavutada tõhus valitsemine. Selleks tuleb arendada e-riiki, pakkuda inimesekeskseid avalikke teenuseid ja tagada regionaalne tasakaal. Eelnõu järgi tuleb korrastada strateegiline planeerimine ja tõhustada riigiülesannete täitmist. Riigi keskvalitsus, kohaliku omavalitsuse üksused ja nende asutused tegutsevad partnerluse põhimõttel ja teevad avalike teenuste pakkumisel igakülgset koostööd. Õigusloome peab olema kaasav, teadmispõhine ja ettenähtav ning tuginema hea õigusloome põhimõtetele. Oluline on jätkata kohaliku omavalitsuse üksuste tugevdamisega ja toetada kohaliku omavalitsuse üksuste vabatahtlikke ühinemisi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga