Seeder välismaalaste seadusest: presidendist ja riigikogust tahetakse teerulliga üle sõita

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. Foto: Taavi Liivo

Koalitsioonierakonnad plaanivad president Alar Karise poolt Riigikogusse tagasi saadetud välismaalaste seaduse muutmata kujul vastu võtta. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul näitab see koalitsiooni ülbust: „Lisaks Riigikogule plaanitakse nüüd teerulliga üle sõita ka presidendist.“

Seederi sõnul ei saa koalitsioon ignoreerida vastuolusid välismaalaste seadusega, millele viitas nii Isamaa fraktsioon kui ka presidendi selgitus ja otsus seadust mitte välja kuulutada. „Meie selgitused ei põhinenud emotsioonidel, vaid argumenteeritud ja analüüsitud seisukohtadel. Vastuolud Põhiseaduse ja Riigikogu kodu- ja töökorraga tuleb ära lahendada, mitte teerullipoliitikaga Riigikogust ja Presidendist üle sõita,“ rääkis Seeder.

Peaminister Kaja Kallase seisukoht, et koalitsioon võtab seaduse muutmata kujul vastu näitab Seederi sõnul koalitsiooni ülbust.

„Valitsus ei taju oma vastutust riigijuhtimisel. Reformierakonna reitingu tõus on võtnud neilt reaalsustaju. Eestis ei ole tegemist üheparteivõimu, vaid parlamentaarse demokraatiaga. Sellise suhtumisega osutab koalitsioon endale karuteene, sest seadus jõuab suure tõenäosusega Riigikohtusse ja sõjapõgenikega seotud teemad jäävad teadmata ajaks venima,“ rääkis Isamaa esimees.

ERR kirjutab, et koalitsioon ei kavatse välismaalaste seaduse muudatusi, mille president Alar Karis jättis välja kuulutamata, muutma hakata ning plaanib need senisel kujul vastu võtta, ütles peaminister Kaja Kallas (Reformierakond). Sama kinnitas ka riigikogu Keskerakonna saadik Tõnis Mölder.

Helir-Valdro Seeder kordas varem öeldut, et sõjaolukorda Ukrainas ei tohiks ära kasutada sisepoliitilise agenda läbi surumiseks. „Välismaalaste seaduse muudatustega lammutatakse senised Eesti rändepoliitika põhimõtted. Eelnõusse on sisse kirjutatud ridamisi muudatusi, mis ei puuduta ukraina sõjapõgenikke, vaid soodustavad sisserännet kolmandatest riikidest. Sisuliselt üritatakse sõja kattevarjus loobuda Eesti senisest rändepoliitikast. Selliste sammude asemel tuleks tegeleda ennekõike sõjapõgenikke puudutavate teemadega.“

Välismaalaste seaduse ja välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (241 SE) muudatusettepanekud näevad lisaks sõjapõgenikke puudutavatele küsimustele ette seni kehtinud keskmise palga nõudest loobumist kolmandate riikide kodanikele ning eraldi „kasvuettevõtte“ kategooria toomist seadusandlusesse, millele ei kehtiks keskmise palga nõue. Lisaks on ette nähtud mitmeid teisi muudatusi, mis soodustavad rännet kolmandatest riikidest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga