Seeder: lisaeelarve tegelikke probleeme ei lahenda

Isamaa fraktsiooni esimees Helir-Valdor Seeder. FOTO: Erik Peinar

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on valitsuse poolt Riigikogule esitatud lisaeelarve pettumus, mis vaatab mööda olulistest probleemidest. Tema sõnul pidanuks oluliselt rohkem panustama Riigikaitsesse ning võtma kasutusele meetmed inflatsiooni pidurdamiseks ja kõrghariduse rahastuskriisi lahendamiseks.

Seederi sõnul on valitsus on mööda vaadanud hüppelisest hinnatõusust. „Eesti on euroala kiireima inflatsiooniga riik. Inimeste reaalsissetulekud vähenevad hirmuäratavas tempos ning ühekordne 50 euro suurune toetus ei ole jätkusuutlik lahendus. Palju efektiivsem oleks toetada Isamaa ettepanekut energiakandjate käibemaksu ning bensiini- ja diisliaktsiisi alandamiseks. Lisaks oleks võimalik varasemaks tuua järgmisse aastasse planeeritud pensionitõus ja keskmise pensioni tulumaksuvabastus. Kui pensionitõus ja tulumaksuvabastus rakenduksid 1. juulil aitaks see leevendada pensionäride keerulist olukorda,“ rääkis ta.

Isamaa esimehe sõnul on üle 800 miljoni euro suuruse lisaeelarve suurimaid pettumusi ainult 15 miljoni euro panustamine riigikaitsesse. „Koalitsioon on varem rääkinud sellest, et asutakse likvideerima võimelünkasid ning sellest, et panustatakse täiendavalt ajutise kontrolljoone tugevdamisse. Lisaeelarves ette nähtud summad on paraku ainult žest, mitte sisuline edasiminek kaitsevõime arendamises,“ rääkis Seeder.

Seeder rõhutas ka kõrghariduse keerulist olukorda. „Jätkuvalt on sõlmimata ülikoolide halduslepingud ning see ähvardab tõsiselt eestikeelse kõrghariduse kättesaadavust. Seetõttu teeb Isamaa lisaeelarvesse ettepaneku eraldada kõrgharidusele täiendavad 20 miljonit eurot, mis tagaks vähemalt käesolevaks aastaks leevenduse Eesti ülikoolidele,“ rõhutas Seeder.

Valitsus kiitis 802,9 miljoni euro suuruse lisaeelarve ja sellega seotud kolm seaduse eelnõu heaks teisipäeval. Koos lisaeelarve meetmetega ulatub valitsussektori eelarvepuudujääk sel aastal 1,72 miljardi euroni ehk 5,3 protsendini SKP-st.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga