Riina Solman: keskerakondlased lubavad silmakirjalikult venekeelse hariduse jätkumist. Häbi!

Isamaa ministrid Kristjan Järvan, Lea Danilson-Järg ja Riina Solman 24. veebruaril. (Foto: Stenbocki maja)

Keskerakonna lubadus pöörata tagasi eestikeelsele haridusele üleminek on eestlastele näkku sülitamine ja Ida-Virumaa konkurentsivõime saboteerimine, kirjutab riigihalduse minister Riina Solman arvamusloos.

Suur tänu Õhtulehele Keskerakonna teeskluse paljastamise eest!

Kes veel ei tea, siis Keskerakond on asunud riigikogu kampaania käigus pidurdama eestikeelsele õppele üleminekut Ida-Virumaal.

Keskerakond on sellega loobunud teesklemast, et Eesti rahvas ja tema käekäik talle korda läheb – Yana Toom jt. on valimiskampaanias oma vana armsama Russkii Miri unelma idapiiri tagant uuesti üles leidnud ning nende omavahelised kuumad tunded saavad allpool tänu meediale avalikkuse ette toodud.

Kes ei ole veel lugenud, siis Keskerakonna Ida-Virumaa kandidaadid teavitasid, et lasevad põhja kava minna üle eestikeelsele õppele, lubades koolides säilitada segregatiivse ning Russkii Miri toetajaid tootva venekeelse koolisüsteemi.

Tegemist ei ole ainult naaberriigi huvide ja võimaliku jõu esindajatega Eestimaal, vaid ka lihtsalt Eesti ühiskonnas oma Ida-Viru rahvuskaaslaste konkurentsivõime põhjalaskmisega, keda võiksid eestikeelsele haridusele ülemineku korral parimal juhul oodata kõrgharidus, parem töökoht ja parem elujärg. Aga Keskerakond ei saa seda Ida-Virus kohe mitte juhtuda lasta! Siis ei ole ju enam selliseid keskerakonna poliitikuid vaja.

Seni on vene kool viimase 30 aasta jooksul tootnud agressiivse naaberriigi rõõmuks arvuliselt üle saja tuhande Eesti inimese, kes vene kooli lõputunnistusega lõpetades ei ole saanud omandada kvaliteetset eestikeelset haridust, et endale kindlamat tulevikku ehitada. Keskerakondlased on asunud nüüd lubama sellele külluslikku jätku.

See on otseselt eestlastele näkku sülitamine: ilmselt peab Keskerakond valijaid rumalateks, kellele võib lihtsalt näkku valetada, ajades eestlastele üht ja venelastele vastupidist juttu.

Teiseks on tegu Venemaa poliitika elluviijate rolli asumisega, tehes Eesti kodanike kätega kurja riigi vastu, lõhkudes seniseid lõimumisplaane ning suurendades pingeid ja lõhesid ühiskonnas.

Eraldi tuleb mainida märksõnu: sellise positsiooni ebademokraatlikkus, inimõiguste eiramine, elajalikud tapatalgud Ukrainas ning sõjahüsteeria, mis kõik on seotud Vene ideoloogia levitamisega, kuhu olulise komponendina kuulub ka venekeelse hariduse jätkamine.

Ilmselt püütakse siin Venemaa meedia poolt pantvangistatud valijat, kes iseenda tulevikust, majanduslikest ja sotsiaalsetest huvidest hoolimata impeeriumi tagasi igatseb, teadmata, millist elujärge see nende ajaloolisel kodumaal tegelikult seal elavatele inimestele tähendab.

Kuis on võimalik, et sellisel loogikavaba positsioonil on toetus Keskerakonda kuuluvate eestlaste hulgas? Kas tõesti on tegemist rahvusliku alaväärsuskompleksi esindajatega, kes häbenevad ja peavad üleliigseks eesti keele, kultuuri ning rahva ja riigi kestmist?

See on eesti keele suhtes väga kurb areng.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga