Riigikontroll: vaktsiiniostulepinguid tuleks parlamendile näidata

Riigikontrolör Janar Holm. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikontroll leiab vastuses Isamaa esimehele Helir-Valdor Seederile, et Sotsiaalministeerium peaks võimaldama Riigikogu liikmel tutvuda vaktsiinide ostmise lepingutega, kui ta ärisaladust ei avalikusta. Riigikontrolli hinnang on seotud tervise- ja tööminister Tanel Kiige vastusega Isamaa juhile Helir-Valdor Seederile, kus Kiik väitis, et ta ei saa vaktsiinide hanke lepinguid avaldada.

“Leian, et riigikogu liikmel peab olema võimalus tutvuda teabega, millest tulenevad Eesti riigile rahalised või ka muud kohustused. Riigikogu liige vajab sellist teavet, et täita oma ülesandeid, milleks on täitevvõimu tegevuse kontrollimine ehk parlamentaarne kontroll,” vastas riigikontrolör Janar Holm Seedri päringule.

Seeder pöördus Janar Holmi poole pärast seda, kui tervise- ja tööminister ei võimaldanud tal tutvuda kõigi Covid-19 vaktsiinide hankimisega Eesti riigile võetud kohustustega. Seeder soovis näha kõiki lepinguid ja ülevaadet Eesti riigile võetud kohustuste kohta.

Kiik väitis, et lepingutes sisalduv teave ei ole täies ulatuses üldiseks kasutamiseks mõeldud. Kuna eellepingu vaktsiinitootjatega on sõlminud Euroopa Komisjon, siis on Euroopa Komisjon kui teabevaldaja määranud lepingus sisalduvale konfidentsiaalsele või äriteabele juurdepääsu piirangu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga