Riigikogu kiitis tänasel istungil 60 poolthäälega heaks Isamaa poolt koalitsioonilepingusse surutud elektrituru reformi, millega luuakse kodutarbijatele universaalteenuse võimalus. Konkurentsiamet peaks hinna kooskõlastama järgmisel nädalal.

Koalitsioonipartneritele saadetud kirjas tänas ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Kristjan Järvan Riigikogu liikmeid kiire menetluse eest. “Olen siiralt tänulik kõigile riigikogu liikmetele, ministritele ja ametnikele panuse eest elektriturureformi ettevalmistamisse ja heaks kiitmisse. Tänu teie kiirele ja otsustavale tegutsemisele võime olla kindlad, et ka eeloleval sügisel ja talvel on iga Eestimaa kodu soe ja valge.”

Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul tagab universaalteenus mõistliku elektrihinna liigse bürokraatiata. Sibul rõhutas Riigikogu ees peetud kõnes, et universaalteenus tagab mõistlikku ja prognoositava hinna. „Peame seisma enda inimeste ja ettevõtete eest ning leidma lahenduse kõrgetele energiahindadele. Isamaa ettepanekul lepiti koalitsioonileppes kokku lahenduses kodutarbijatele, mis aitab lahendada tänase energiakriisi ja börsisüsteemiga kaasnevaid probleeme,“ rääkis Sibul.  Ta lisas, et järgmiseks sammuks tuleb toetada ettevõtjaid: „Kui Eesti ettevõtjad konkurentsis ei püsi, siis ei ole meil siin riigis midagi teha. Siis ei ole meil siin saalis ei midagi ümber jagada ega kedagi aidata ja toetada.“

Sibul rõhutas, et universaalteenusega ei kaasne täiendavat bürokraatiat. „Inimestele on loodud uus võimalus. Neil, kellel on universaalteenust vaja või kellele see on kasulik, on kõige lihtsam ja mugavam viis lõpetada oma praegune leping. Lepingu lõppedes lähed üle üldteenusele, mis on võrdsustatud universaalteenusega,“ kirjeldas Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees.

Elektrituru reform sai 60 Riigikogu liikme heakskiidu. Ainsana ei osalenud hääletusel EKRE fraktsioon.

Seadusemuudatusega pannakse riigiettevõttele Eesti Energia elektrituru reformiga seoses kohustus müüa alates tänavu oktoobrist kuni 2026. aasta 30. aprillini elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Samuti sätestatakse universaalteenuse raames ostetava elektrienergia tootmishinna kooskõlastamise alused.

Muudatustega luuakse börsihinnast lähtuvatele pakettidele alternatiiv ja antakse kodutarbijale võimalus osta elektrit börsiväliselt. Kodutarbijad, kes on varasemalt sõlminud elektrienergia lepingu, saavad universaalteenusele üle minna ilma kehtiva lepingu lõpetamise leppetrahvita ning universaalteenusest saab tarbija igal hetkel välja astuda. Trahvivaba periood universaalteenusele üleminekul kehtib aasta. 

Universaalteenuse hind hakkab automaatselt kehtima ka kõigi praegu üldteenust kasutavate kodutarbijate ehk inimeste jaoks, kes pole seni elektrienergia ostulepingut sõlminud ja tarbivad seetõttu börsielektrit.

Eelnõu ei sätesta universaalteenuse hinda, vaid paneb paika hinnakujunduse põhimõtted. Universaalteenuse hind selgub plaani järgi veel septembrikuus, kui konkurentsiamet pärast kooskõlastusprotsessi elektrimüüjatega hinna määrab. Hinna määramisel peab konkurentsiamet võtma arvesse elektri tootmiskulusid ja elektritootja mõistlikku kasumit. Elektrimüüja võib juurde arvestada müügikulud.

Elektrimüüjal on universaalteenuse osutamise korral selle aasta lõpuni kohustus ja pärast seda õigus sõlmida tarbijaga, kellega on kehtiv elektrileping ja kelle müüdud elektrienergia hind on suurem kui universaalteenuse hind, universaalteenuse osutamise leping tarbijapoolse taotluseta, andes sellest tarbijale teada seitse päeva ette. Tarbijal on samas õigus mitte nõustuda selle pakkumisega ja lükata see tagasi. See kohustus kehtib aasta lõpuni. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga