Riigikogu võttis muutmata kujul vastu presidendi poolt välja kuulutamata jäetud kohustusliku kogumispensioni reformi seaduse, millega muudetakse teine pensionisammas vabatahtlikuks. Otsus langetati 52 poolt ja 43 vastuhäälega.
Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul näitab tänane hääletus, et koalitsioon püsib pensionireformi küsimuses ühtsena. „Mul on hea meel, et meie partnerid toetavad Vabariigi valitsuse ja Isamaa poolt algatatud pensionireformi, mis annab inimestele senisest suurema vabaduse ja õiguse enda vanaduspõlve kindlustamisel. Senine praktika näitab, et meie pensionisüsteem vajab reformi, mis tagaks pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse. Meie eesmärk on anda igale Eesti inimesele vabadus otsustada, kas investeerida iseseisvalt, lahkuda või liituda teise pensionisambaga,“ ütles Seeder.
Seederi sõnul jääb nüüd president Kaljulaidi otsustada, kas arvestada Riigikogu otsusega või vaidlustada seadus Riigikohtus. „Riigikogu liikmed kaalusid presidendi ettepanekuid, kuid otsustasid seaduse vastu võtta muutmata kujul. Nüüd on presidendi valik, kas arvestada rahva poolt valitud saadikute otsusega või lükata seaduse jõustumine kohtuvaidluse abil määramata tulevikku,“ ütles Seeder.
Riigikogu istungil andis ülevaate põhiseaduskomisjonis toimunud aruteludest komisjoni liige Siim Kiisler. Komisjoni istungitel käsitleti presidendi esitatud seisukohti ja sellele antud vastuväiteid. Põhiseaduskomisjon otsustas häälteenamusega seadus muutmata kujul vastu võtta.
Samale seisukohale jõudis rahanduskomisjon, kus samuti võeti häälteenamusega vastu otsus seadus muutmata kujul vastu võtta. Rahanduskomisjonis toimunud arutelu kohta andis selgitusi komisjoni esimees Aivar Kokk. kelle sõnul ei näinud komisjoni enamus seaduses presidendi poolt väljatoodud sätetes riiveid. Leiti, et kavandatava seadusemuudatusega ei ole põhiseadusest tulenevaid põhiõigusi ebaseaduslikult riivatud.